Na klienty cestovatelského portálu Booking.com stále častěji útočí hackeři

by | Pro 5, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Na zákazníky portálu Booking.com, který zprostředkovává rezervaci ubytování, stále častěji útočí hackeři. Dokáží je i přimět, aby za ubytování nezaplatili hotelu, ale jim. Píše o tom server BBC.

Booking.com je jednou z největších internetových stránek pro turisty. Zákazníci z Británie, Indonésie, Singapuru, Řecka, Itálie, Portugalska, Spojených států a Nizozemska si teď na internetu ale stěžují, že se stali obětí podvodu prostřednictvím této internetové stránky.

Nový výzkum ukazuje, jak zákeřné taktiky používají neznámí hackeři. Odborníci na kybernetickou bezpečnost tvrdí, že Booking.com sám o sobě hacknut nebyl, ale kybernetičtí zločinci vymysleli způsob, jak se dostat do administrace portálů jednotlivých hotelů, které službu využívají.

Výzkumníci ze společnosti Secureworks, která se zabývá kybernetickou bezpečností, tvrdí, že hackeři nejprve lstí přimějí hotelový personál ke stažení škodlivého softwaru s názvem Vidar Infostealer. Toho dosáhnou tak, že do hotelu pošlou e-mail, v němž předstírají, že jsou bývalým hostem, který v pokoji zapomněl svůj cestovní pas.

Zločinci pak personálu pošlou odkaz na Disk Google s tím, že obsahuje obrázek pasu. Místo toho odkaz stáhne do počítačů personálu škodlivý software a automaticky prohledá hotelové počítače pro přístup na Booking.com. Poté se hackeři přihlásí na portál Booking.com, což jim umožní vidět všechny zákazníky, kteří mají aktuálně rezervovaný pokoj nebo dovolenou. Hackeři pak z oficiální aplikace posílají zákazníkům zprávy a jsou schopni lidi přimět, aby místo hotelu poslali peníze jim.

Hackeři takto v září prostřednictvím aplikace Booking.com lámanou angličtinou kontaktovali Lucy Buckleyovou a přesvědčili ji, aby jim poslala 200 liber (5 650 Kč). Žena tvrdí, že se vydávali za zaměstnance pařížského hotelu, kde měla rezervovaný pokoj, a tvrdili, že musí zaplatit, jinak její rezervace propadne.

Když Buckleyová peníze poslala, skuteční zaměstnanci hotelu jí oznámili, že o platbě nevědí. Díky rychlému jednání se jí podařilo získat zpět peníze od své banky. Ta odhalila, že částka odešla na účet v Moldavsku.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Na klienty cestovatelského portálu Booking.com stále častěji útočí hackeři