Průzkum Avastu: Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem

by | Lis 16, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Třetina Čechů a Češek (33 %) tvrdí, že se při online nakupování setkala s podvodem. Pouze 46 % dotázaných ale věří, že dokáží poznat, zda je jejich nákup bezpečný. Vyplývá to z nového průzkumu Avastu.

Přestože se 48 % dotázaných Čechů obává možných podvodů, 21 % je ochotných nakupovat přes reklamní odkaz na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích. Přibližně 14 % dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce7 % nakupujících by dokonce bylo ochotných kliknout na podezřelý odkaz. Všechno zmíněné chování však nahrává nekalým praktikám kyberzločinců. 

Kyberzločinci často zneužívají důvěru nic netušících lidí, kteří během svého nákupu hledají co možná nejlepší cenu požadovaného zboží bez ohledu na případná rizika. Uživatelé se při vánočních nákupech mohou s cílenými podvody setkat častějiJe tedy vyšší pravděpodobnost, že v e-mailových schránkách, na sociálních sítích nebo v reklamách právě v předvánočním období objevíme falešné speciální nabídky, které se nás budou snažit zmást, dovést do podvodných e-shopů a tam nás připravit jak o peníze, tak o naše cenné osobní údaje,” popisuje analytik hrozeb Avastu Jakub Vávra. „Důležitým pravidlem je nakupovat výhradně u známých a prověřených obchodníků. Každý nákup je třeba dobře zvážit a zhodnotit potenciální rizika, která s sebou přináší, dodává. 

V globálním měřítku se pak s podvody při online nakupování setkalo o něco méně uživatelů (22 %), než je tomu v Česku. Podvodů při internetovém nákupu se však lidé obávají více na celosvětové úrovni (70 %) než v České republice, kde méně než polovina (48 %) uvádí, že se obává lstivého online prodeje53 % respondentů z celého světa také uvádí, že ví, jak bezpečně nakupovat na internetu. 

Při internetových nákupech proto doporučujeme vždy obezřetnost a nenechat se zlákat pouze výhodnou cenou. Takto výhodný nákup se může kolikrát výrazně prodražit. 

 

Avast přináší několik bezpečnostních tipů na online nákupy: 

  • Nakupujte na stránkách s dobrou pověstí a ujistěte se, že web, kde nakupujete, není pouhou napodobeninou. Zkontrolujte správnost adresy URL. Podívejte se, jaké informace na stránkách zobrazí odkaz „kontaktujte nás”. Měl by zde být vždy uveden název společnosti, adresa a telefonní číslo. 
  • Pokud jsou ceny až podezřelé výhodné, někde bude pravděpodobně háček. Buďte opatrní a prodejce si dobře prověřte.
  • Neklikejte na vyskakující reklamy. Často vás přesměrují na škodlivé odkazy, i když se zobrazují na prověřených stránkách.  
  • Kontrolujte na stránkách zásady vracení zboží a dopravné.
  • Dávejte pozor na e-maily, které od vás požadují kliknutí na odkazy. To je phishing ve své nejnebezpečnější podobě. Pokud máte jakékoli podezření, na nic neklikejte. Pokud je odkaz škodlivý, pokusí se vám ukrást údaje jako například přihlašovací údaje nebo čísla platebních karet. 
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Avast
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Průzkum Avastu: Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem