Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.
Web ministerstva práce i portál pro vyřizování dávek napadli hackeři
“MPSV se v úterý ráno stalo cílem DDoS útoku zaměřeného na DNS služby. Z uvedeného důvodu nefungují naše vnější internetové služby,” sdělilo ministerstvo. Při DDoS útoku se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, a tím narušit jejich fungování.
Útok zasáhl podle ministerstva stránky MPSV a Úřadu práce ČR a také klientskou zónu Jenda. Přes tento portál si lidé mohou on-line vyřizovat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Několik hodin se pak objevovaly výpadky webů. Po 11:00 už byly weby včetně portálu Jenda podle mluvčí ministerstva zase v plném provozu a zkontrolovaly se škody po útoku. “Podle kolegů ze sekce IT nebyla žádná citlivá data občanů ohrožena a žádné osobní informace neunikly,” uvedla Procházková.
“V tuto chvíli přijímáme veškerá opatření, aby se útok neopakoval nebo byl co nejrychleji vyřešen,” oznámila mluvčí. “Omlouváme se za problémy. Kdyby třeba klientská zóna Jenda ještě nebyla stabilní, tak prosíme veřejnost o pochopení, a ať to lidé zkusí za chvíli. Předpokládáme, že žadatelé (o příspěvky), kteří to budou chtít během dneška vyřídit, tak se k tomu určitě dostanou a žádost podají,” doplnila.
Vládní weby čelí opakovaně útokům hackerů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. K několika útokům se přihlásili prokremelské hackerské skupiny. Například loni v říjnu napadla proruská skupina NoName057 weby ministerstva vnitra, policie, vlády, Sněmovny, Senátu či pražského letiště. Podle antivirové společnosti GenDigital byly kybernetické útoky reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy, které tehdy hostila Praha.
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash
Malware Anatsa pro Android se dočkal přes 150 000 stažení přes Google Play
Bankovní trojský kůň Anatsa se zaměřuje na uživatele v Evropě a infikuje zařízení se systémem Android prostřednictvím malwarových dropperů umístěných na Google Play.
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?
S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí
Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.
4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA
Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.
Jak být anonymnější online
Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.
Nejhorší hacky roku 2023
Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.
0 Comments