NÚKIB: MS Outlook obsahuje zranitelnost

by | Bře 16, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Pomocí upraveného emailu může útočník získat Net-NTLMv2 hash, který mu umožní přístup a nepozorovaný pohyb napříč interní sítí uživatele. Email obsahuje tzv. UNC path, který odkazuje na SMB server útočníka.

Pomocí upraveného emailu může útočník získat Net-NTLMv2 hash, který mu umožní přístup a nepozorovaný pohyb napříč interní sítí uživatele. Email obsahuje tzv. UNC path, který odkazuje na SMB server útočníka. Po doručení zprávy dochází k pokusu o NTLM autentizaci na odkazovaný škodlivý server.

Microsoft tvrdí, že zranitelnost již byla v několika případech zneužita. Vyhodnocení dopadu zranitelnosti umožňuje skript od společnosti Microsoft – dostupný zde.

Zranitelnost se týká všech verzí MS Outlook pro operační systém Windows vydané před 14. březnem 2023. Odstranění zranitelnosti bylo zahrnuto do nejnovější aktualizace Microsoftu. Důrazně doporučujeme všem čtenářům provést aktualizaci OS a balíčku Microsoft Office.

V případě, že okamžitá aktualizace není možná doporučuje NÚKIB provést následující:

  • Přidat uživatele do Protected Users Security Group – tímto zabráníte autentizaci pomocí NTLM. Upozorňujeme, že tento krok má dopad na autentizaci i do jiných služeb v rámci organizace. Úřad doporučuje použít pouze na kritické účty z pohledu bezpečnosti (například doménové)
  • Blokovat odchozí komunikaci z organizace na port TCP/445

Pokud máte podezření, že někdo zneužil této zranitelnosti ve vaší síti, neprodleně kontaktujte NÚKIB a Policii ČR.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz
Zdroj: NÚKIB
Foto: Pixabay
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.