TikTok v Česku nechceme, říká NÚKIB

by | Bře 9, 2023 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Cybernews, Nejnovější | 0 comments

NÚKIB vydal varování pro lidi s přístupem do důležité informační infrastruktury i široké veřejnosti před užíváním čínské aplikace TikTok. Vadí mu čínská legislativa.

Na každé sociální síti platí, že lidé musí být opatrní, co a jak tam sdílí. U čínské aplikace TikTok to však platí s výrazně vyšší měrou, alespoň podle vyjádření NÚKIB.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,” uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Hrozbou je podle něj také legislativní prostředí, ve kterém operuje vydavatel a provozovatel aplikace TikTok čínský ByteDance.

Hrozba pro zařízení, která mají přístup do důležitých informačních systémů, je prý veliká.

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,” uvedl Kintr.

Aktuální varování NÚKIBu bude pro osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti povinné od okamžiku jeho vyvěšení na úřední desce. Vztahovat se má na pracovní i domácí zařízení takových osob.

„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování ČR a bezpečí každého z nás,” doplnil Kintr.

Své varování kyberbezpečnostní experti rozšířili i na širokou veřejnost. Důrazně pak nedoporučují používání této sítě osobám ve vysokých politických, veřejných a rozhodovacích funkcích.

NÚKIB má největší obavu z toho, že dle čínské legislativy mohou být zájmy čínského státu kladeny nad zájmy uživatelů.

Aplikace podle NÚKIB například zjišťuje informace o dalších nainstalovaných aplikacích. Obsah soukromé komunikace nahrává na servery ByteDance, pravidelně kontroluje polohu zařízení a má přístup ke kontaktům, informacím o zařízení, sítích Wi-Fi či kalendáři. „Množství dat a způsob, jakým jsou sbírána, může sloužit k zacílení kybernetických útoků na konkrétní osoby, a tím zvýšit riziko jejich úspěchu,” stojí ve varování.

Varování před užíváním aplikace vydal už minulý týden Bílý dům. Ten nařídil všem zaměstnancům federálních úřadů, aby do 30 dnů vymazali TikTok ze svých pracovních telefonů a přestali sociální síť používat. Do 90 dnů pak musí všechny tyto úřady zákaz používání TikToku doplnit do pracovních smluv.

Lukáš Zitka, redakce Cyberblog. Zdroje: CNN, ČTK, iDnes. Foto: PixaBay
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.