Upozornění na zneužití dokumentů OneNote ke stahování nebezpečného malwaru

by | Úno 15, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

NÚKIB upozorňuje na zvyšující se počet phishingových kampaní, zneužívajících typicky e-mailové přílohy aplikace Microsoft OneNote, která po spuštění stáhne škodlivý soubor ze vzdáleného serveru. Poté, co v červenci 2022 Microsoft zablokoval v základním nastavení spuštění tzv. maker a učinil tím metodu spuštění kódu přes makra neefektivní, přišli nyní útočníci s novým typem útoku.

K úspěšnému zneužití potřebuje útočník interakci oběti: po otevření e-mailu a přílohy OneNote je zobrazen rozostřený dokument s velkým nápisem „Double Click To View File“, který vizuálně překrývá škodlivé soubory. Dvojklikem příjemce zobrazí varování, které bývá v praxi ignorováno. Po jeho potvrzení jsou soubory spuštěny.

Útočníci tímto způsobem zneužívají funkcionality OneNote, která po spuštění souboru (typicky VBS, HTA, JS apod.) dovolí aktivovat skript, který stáhne malware zajišťující vzdálený přístup útočníka. Společnost Proofpoint zabývající se kybernetickou bezpečností eviduje za leden letošního roku více než 50 různých útočných kampaní. Tyto kampaně zahrnují tisíce e-mailů bez specifičtějších cílů v Evropě a Severní Americe, které zpravidla zneužívají běžná témata jako jsou daně, vyzvednutí zásilky, faktury apod. K nejčastěji staženým malware patří AsyncRAT, Quasar RAT, Redline a Xworm.

Je pravděpodobné, že trend zneužití OneNote příloh si bude osvojovat stále více útočníků. Jelikož je k úspěšnému útoku zapotřebí zapojení příjemce e-mailu, nejúčinnějším způsobem boje je, stejně jako u jiných podobných kampaní, informovat a poučit uživatele o probíhající kampani a vyzvat je k hlášení podezřelých příloh správci systému. Také v tomto případě platí, že uživatelé by měli být opatrní a maximálně obezřetní na to, jaké přílohy stahují či otevírají ve svých zařízeních.

Škodlivá příloha OneNote; Source: BleepingComputer

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: NÚKIB
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Upozornění na zneužití dokumentů OneNote ke stahování nebezpečného malwaru