Avast: Popularita aplikace BeReal rapidně roste, jak ji používat bezpečně?

by | Říj 10, 2022 | Bezpečná domácnost, Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Sociální síť BeReal, na kterou smí lidé sdílet jen jednu fotku denně přesně v určený čas, je v Česku stále populárnější, a to zejména mezi mladými lidmi. Jen v září vzrostl podle dat společnosti Sensor Tower její počet stažení oproti lednu tohoto roku o tisíce procent. K čemu aplikace slouží a je bezpečná? Expert Avastu radí, jak na BeReal chránit své soukromí.

Cílem aplikace BeReal je ukazovat realitu. Uživatelé dostávají každý den v jiný čas výzvu, aby se během dvou minut vyfotili pomocí přední a zadní kamery svého telefonu v jakékoli situaci, ve které se zrovna nacházejí. Fotky pak sdílejí se svými přáteli nebo dalšími uživateli aplikace. BeReal tak reaguje na jiné známé sociální sítě, jako je např. Instagram nebo Pinterest, kde uživatelé zveřejňují pouze pečlivě vybrané momenty ze svého života. Ty navíc výrazně upravují a manipulují tak s realitou. Sledování takových příspěvků pak může mít negativní dopad na duševní zdraví. BeReal nic takového nedovoluje. Svým uživatelům dává možnost vidět věci takové, jaké skutečně jsou, bez filtrů.

Vedoucí bezpečnostního oddělení Avastu Jeff Williams vysvětluje rizika spojená s používáním aplikace BeReal a přináší tipy, jak chránit své soukromí:

“Stejně, jako většina sociálních sítí, i BeReal má svá rizika, která si uživatel nemusí uvědomovat, pokud si pečlivě nepřečte podmínky poskytování služeb, zásady ochrany osobních údajů a další dokumenty. BeReal je založený na rychle pořízených fotkách, uživatelé tak mají poměrně krátký čas na zvážení všech dopadů zveřejnění snímku a většina z nich pravděpodobně nebude mít možnost se informovaně rozhodnout. Uživatel tak může nechtěně zveřejnit citlivé informace, jako je například počítačová obrazovka, pracovní dokumenty nebo snímky dalších osob v choulostivých situacích, které neměly možnost s pořízením fotky souhlasit. Pod časovým tlakem mohou lidé zveřejnit také svou vlastní fotku, která může mít negativní dopad na jejich budoucnost nebo prostřednictvím metadat odhalit jejich aktuální polohu.

Stále platí, že co je jednou na internetu, zůstane na něm navždy, a to včetně fotek. BeReal je navíc o to rizikovější, že jeho podmínky poskytování služeb garantují aplikaci třicetileté právo použít jakoukoli fotku libovolným způsobem. Představte si, že se váš nejtrapnější a nejchoulostivější moment zobrazí vašim přátelům v reklamní kampani nebo se jako součást jiného obsahu stane virálním a uvidí jej miliony lidí. Prostřednictvím zpětného vyhledávání obrázků lze navíc snadno spojit jakoukoli fotku s konkrétním člověkem. BeReal si tak garantuje mimořádně široké možnosti na obzvlášť dlouhý čas. 

Uživatelé aplikace BeReal by si měli také dát pozor na nastavení každé fotky. Při zveřejňování příspěvku se jich aplikace vždy zeptá, zda chtějí zapnout nebo vypnout polohové údaje a zda chtějí snímek sdílet se všemi uživateli, nebo jen se svým okruhem přátel. Důrazně všem doporučujeme, aby polohové údaje vždy vypínali, a to zejména pokud své fotky sdílejí v rámci tzv. Discovery sekce. Ta zobrazuje příspěvky lidí i mimo okruh přátel a je přístupná všem uživatelům aplikace BeReal. Údaje o aktuální poloze tak mohou lidé snadno zneužít ke stalkingu nebo získání dalších informací o uživateli.”

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: Avast


Foto: Unsplash

0 Comments
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.