Česko slaví Den bezpečnějšího internetu

by | Úno 8, 2022 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Den bezpečnějšího internetu připadá tento rok na úterý 8. února. Při této příležitosti projekt Kraje pro bezpečný internet představuje seriál deseti nových videospotů Internet pod mikroskopem, které veřejnost seznamují do hloubky s vybranými tématy nejnovějších rizikových jevů v oblasti kyberbezpečnosti (bezpečnost 5G sítí, chytrá domácnost, online marketing nebo rozpoznávání obličeje či deep fakes).

Společně s videospoty vznikla brožura, která popisuje jednotlivá témata a možnosti prevence v každé oblasti nejnovějších trendů v kyberbezpečnosti. Videospoty jsou volně dostupné na webu www.kpbi.cz a na YouTube kanálu Kraje pro bezpečný internet. Tato část projektu Kraje pro bezpečný internet byla financována z dotace Středočeského kraje z programu prevence kriminality Ministerstva vnitra.

V loňském roce proběhla v rámci projektu aktualizace e-learningových lekcí pro žáky a studenty, pro pedagogy a pro sociální pracovníky. Vybrané lekce jsou doplněné o pracovní listy. E-learningové i pracovní listy jsou volně a zdarma dostupné na webových stránkách projektu – www.kpbi.cz.

V rámci projektu aktuálně probíhá soutěžní kvíz pro děti a studenty, do kterého se každoročně zapojuje cca 30.000 žáků a studentů ze základních a středních škol z celé České republiky. Soutěžící se mohou do soutěže zapojit až do 28. února 2022 a mohou vyhrát hodnotné ceny od partnerů projektu – společností Microsoft a Gordic.

„Jsme velice rádi, že i letos můžeme navázat na dlouholetou spolupráci s projektem Kraje pro bezpečný internet, jejichž partnerem jsme více než 10 let. V Microsoftu intenzivně vnímáme potřebu, aby každý zúčastněný rozeznával rizika a byl dostatečně informovaný o bezpečném pohybu na internetu. U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu pravidelně vydáváme Digital Civility Index. Devět z deseti respondentů napříč všemi věkovými kategoriemi se v něm shoduje, že digitální svět by byl bezpečnější, kdyby měli dostatečné informace a vzdělání a o tom, co jim v online světě hrozí a jak se tomu účinně bránit. Daleko ohroženější skupinou jsou však dívky, proto je důležité zaměřit se na jak na jejich vzdělávání v oblasti IT, tak je upozorňovat na rizika, která jim v online prostředí hrozí,“ říká Dalibor Kačmář, ředitel pro technologické standardy ve společnosti Microsoft.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR. Cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Partnery projektu jsou společnosti Micosoft a Gordic. V rámci projektu jsou kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty připraveny také lekce pro učitele, rodiče, veřejnost, sociální pracovníky a policisty. I videospoty míří na různorodé cílové skupiny – rodiče, teenagery, seniory i širokou veřejnost.

Autor: Michael Fanta, šéfredaktor

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.