Chytrá domácnost s dětmi: co byste si měli pohlídat?

by | Dub 26, 2022 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Chytrý spotřebič už má doma kde kdo. Přečtěte si, jaká chytrá zařízení mají Češi nejčastěji a jak můžete naučit děti s nimi pracovat bez rizika pro soukromí vaší rodiny.

Znáte pojem internet věcí? Jde o chytrá zařízení, které spolu mohou komunikovat vzdáleně přes internet. Vytváří tak vlastně síť spotřebičů, které lze ovládat nejčastěji z aplikace v telefonu. Na dálku tak můžete cestou z práce zapnout vysavač, aby bylo vyluxováno před návštěvou tchyně, nebo zapnout troubu, abyste přijeli akorát k večeři. Výčet může být nekonečný, existují chytré zámky, žárovky, termostaty, ale i chůvičky, osobní váhy, zubní kartáčky, systémy do aut.

Podle výzkumu z roku 2021 má takové zařízení v České republice  69 % domácností. Mezi spotřebiči vlastníme nejčastěji robotický vysavač, meteostanici či pračku. Naprostým hitem jsou ale hodinky, fitness náramky, sluchátka a samozřejmě herní konzole.

Co o vás ví internet věcí?

Aby jakékoliv zařízení mohlo plnit svou funkci, potřebuje informace. Chytrý vysavač si tak ukládá výměru a dispozice bytu, aby uklízel efektivně nebo jste mohli navolit úklid jen konkrétní místnosti, kávovar si pamatuje, v kolik pijete své ranní espresso, a termostat v kolik má zatopit a na kolik stupňů.

Tato data o vás říkají, kdy jste doma, jak velký máte dům, nebo třeba zda máte děti – obvykle malým dětem topíme na vyšší teplotu. Tyto informace nejsou bezcenné. V minulosti se objevily případy, kdy výrobci tato data prodávali reklamním společnostem.

Je důležité zvážit, co se děje s daty, která spotřebič zpracovává. Stačí dodržovat pár základních pravidel, které bezpečnosti výrazně pomohou. Klíčové je, aby je dodržovali všichni členové domácnosti. Doporučujeme s nimi postupně seznamovat i děti, ony ostatně budou s těmito doplňky vyrůstat a je nutné, aby chápaly i jejich případná rizika.

Riskujeme s chytrými spotřebiči soukromí?

Jakékoliv nové zařízení připojené do vaší domácí internetové sítě může hypoteticky představovat riziko. Jde jen o to, jak vážné. Bohužel pro chytré spotřebiče (s výjimkou televizí) zatím neexistují bezpečnostní programy. Důležité je tedy mít dobře zabezpečený vlastní router a pravidelně aktualizovat firmware chytrých zařízení (ten vydává výrobce).

V minulosti se například podařilo útočníkům nabourat lednice a kávovary, aby rozesílaly spam. To je spíše úsměvné a odrazí se to maximálně na účtu za elektřinu. Na váš úkor, ale útočník vydělává nemalé peníze.

Asi největším rizikem jsou různé chytré kamery. V roce 2019 například skrz takto prolomenou kameru hacker strašil malé děvčátko. Na podobný incident s průmyslovými kamerami v obchodech jsme upozornili i v Česku. Obzvláště při výběru chytrých spotřebičů pro děti, je potřeba být opatrný. Pokud plánujete například chůvičku spravovat ze svého mobilního telefonu, nepodceňujete ani jeho zabezpečení.

Co učí ESET děti o technologiích?

Podle dat společnosti ESET dat si Češi si s bezpečností těžkou hlavu nedělají, například téměř 60 % lidí vůbec neví, jaká data jejich zařízení shromažďuje. Na druhou stranu si ale rizika většina připouští. Ostatně o bezpečnostních incidentech a ochraně dat obecně s čím dál více mluví.

Prozatím s dětmi o chytrých technologiích mluví jen 44 % rodičů (z těch, kteří doma nějaké takové zařízení mají). Nejotevřenější jsou rodiče dětí od 6 do 10 let a rodiče, kteří se starají o 3-4 ratolesti.

Dobrou zprávou je, že o tom, jak technologie fungují, chtějí v budoucnu s dětmi mluvit dvě třetiny (65 %) lidí, kteří uvedli, že děti jsou zatím příliš malé.

Chytré spotřebiče jsou velmi sofistikovaná zařízení. Málokterý dospělý chápe, jak přesně funguje, natož, aby to dovedl vysvětlit malým dětem. Přesto je dobré zdůraznit, že nad nákupem takového spotřebiče je nutné kriticky přemýšlet.

Jak si pohlídat bezpečnost v internetu věcí?
  1. Vyberte si výrobce, který podporuje zařízení po co nejdelší dobu. Přednost by měly mít renomované značky, protože ty si pravděpodobně nedovolí s daty nakládat lehkomyslně a případné zranitelnosti budou bez prodlení opravovat. Zde platí, že za málo peněz, dostanete velmi málo muziky.
  2. Využívejte v domácnosti dvě různé sítě. Jednu pro vaše počítače a telefony a druhou pro IoT zařízení.
  3. Zařízení aktualizujte pravidelně.
  4. Nastavte si k zařízení vlastní heslo, pokud jej vyžaduje. Heslo by mělo být silné a unikátní.
  5. Používejte dvoufaktorové ověření, pokud je to možné.
  6. Jestliže je to možné, zapněte šifrování mezi propojenými zařízeními.
  7. Zařízení, která nepoužíváte, odpojte.
  8. Kontrolujte, jaká zařízení jsou k síti připojená. S tímto vám bezpečnostní programy s funkcí monitoringu domácí sítě.
  9. Uvažte, zda dané zařízení musíte ovládat na dálku, nebo stačí nastavit pravidla pro funkci lokálně přímo v samotném chytrém zařízení.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: převzato z ESET (dvojklik.cz)


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.