Klikl na reklamu a nainstaloval si aplikaci. Přišel o 2,5 milionu

by | Srp 11, 2022 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

O 2,5 milionu korun přišel v uplynulých dnech 46letý muž z Kolínska. Uvěřil reklamě na zhodnocení peněz a poté zástupci společnosti, který ho donutil k instalaci programu na vzdálený přístup k mobilu. Neznámý muž pak provedl dvacítku plateb.

Šestačtyřicetiletý muž viděl na sociální síti reklamu slibující zisk z investovaných prostředků. Důvěryhodnost reklam někdy podvodníci zvyšují tím, že do nich využijí známé osobnosti či společnosti. Muž stránku otevřel a zaregistroval se. Hned na to mu volal zástupce společnosti a nabídl pomoc. Po první komunikaci měl muž uhradit 5900 Kč za domnělý nákup akcií.

Další den se prodejce ozval znovu s tím, že muž musí do investování vložit více peněz. Dal mu další rady včetně toho, že si má nainstalovat program AnyDesk do mobilu, který slouží ke vzdálenému přístupu.

„Poškozený pak přes klíč k internetovému bankovnictví potvrdil, v domnění, že se jedná o potvrzení avizovaných půjček, o kterých hovořil neznámý muž, několik transakcí. Poté v mobilním internetovém bankovnictví zjistil, že mu ze dvou účtů odešlo dohromady dvacet plateb v celkové výši dosahující téměř 2,5 milionu korun,“ sdělila mluvčí policie Michaela Richterová.

Policisté po neznámém podvodníkovi pátrají, hrozí mu až osm let za mřížemi.

 

Žádost kohokoliv o instalaci softwaru pro vzdálený přístup do Vašeho zařízení je třeba velmi pečlivě zvážit! V podstatě tím útočníkovi věnujete svůj počítač nebo mobilní telefon.

Znáte podobný příběh nebo pokus o podvod ze svého okolí? Dejte nám vědět a sdílejte svou zkušenost také s ostatními čtenáři.

Buďte obezřetní a čtěte Cyberblog! Začněte třeba s naším bezpečnostním desaterem.

 

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: převzato z webu Novinky.cz


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.