Muže na internetu zlákala reklama na investování do kryptoměn. Naletěl podvodníkovi a přišel o 813 tisíc korun

by | Pro 21, 2022 | Bezpečná domácnost, Blockchain & Kryptoměny, Nejnovější | 0 comments

Ve středu 14. prosince se na policisty obrátil 31letý muž z Přerova s tím, že byl zřejmě podveden a přišel o 813 tisíc korun. Oznamovatel uvedl, že jej 24. listopadu na internetu zlákala reklama na výhodné investování do kryptoměny.

Muž reklamu otevřel a vybral si základní investici 200 dolarů. Poté jej telefonicky kontaktovala bankéřka investiční společnosti, která mu pomohla s registrací a převodem základního kapitálu. Později jej kontaktoval kolega bankéřky s tím, že je vhodný kandidát na investování do kybernetické měny a pomůže mu vyřídit úvěr, aby měl dostatek finančních prostředků na obchodování.

Zároveň jej navedl, aby si do počítače stáhl aplikaci pro vzdálenou podporu TeamViewer a další aplikace. Oznamovatel „poradci“ umožnil přístup do počítače a přihlásil se do internetového bankovnictví. Poté jen sledoval, jak cizí muž v jeho bankovnictví provádí různé finanční operace. Mimo jiné za něj vyřídil úvěr ve výši 615 tisíc korun, který později navýšil na 774 tisíc korun.

Po pár dnech oznamovatel pojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod a požádal o vyplacení investice. Expert na finance se ale k výplatě vložených peněz neměl a začal se vymlouvat. Když mu podvedený muž oznámil, že půjde věc ohlásit na policii, už se neozval. Přerovan přišel o stovky tisíc korun, které bude muset bance vrátit. Pachateli hrozí za tři trestné činy až osm let za mřížemi.

Uvědomte si, že investování do kybernetické měny je samo o sobě rizikové. Jestliže se v dané oblasti neorientujete, můžete velice snadno naletět podvodníkům. Pokud se přesto rozhodnete investovat finanční prostředky v dané oblasti, obraťte se raději na renomované a důvěryhodné finanční instituce. V žádném případě neinstalujte do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů a nepovolte neznámým osobám přístup do Vašeho počítače nebo telefonu.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: TÝDENÍK POLICIE


Foto: Unsplash0 Comments
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Muže na internetu zlákala reklama na investování do kryptoměn. Naletěl podvodníkovi a přišel o 813 tisíc korun