Pozor na jakýkoliv obsah z neoficiálních zdrojů
Hackeři se často snaží podstrčit malware do počítače oběti prostřednictvím phishingu nebo vložením skriptu do webové stránky či reklamy. Jsou si však také dobře vědomi toho, že lidé často stahují neověřený pirátský software nebo jiný obsah, aby ušetřili peníze. Film s názvem „Spiderman: No Way Home“ se dostal do kin v polovině prosince 2021. Někteří fanoušci příběhů z dílny studia Marvel se ale namísto návštěvy kina obrátili na nelegální stránky pro stahování filmů. Pro řadu z nich může ale vzniklá škoda převážit ušetřené vstupné.
Výzkumníci společnosti ReasonLabs zabývající se kybernetickou bezpečností nedávno zjistili, že neznámí útočníci umístili do torrentu ke stažení nového filmu o Spidermanovi tzv. kryptominer zaměřující se těžení kryptoměny Monero. Jedná se o soubor s názvem “spiderman_net_putidomoi.torrent.exe” (což v překladu z ruštiny znamená “spiderman_no_wayhome.torrent.exe”) pocházející z ruské pirátské webové stránky. Tento tzv. miner umí překonat bezpečnostní nástroj Windows Defender, vytváří perzistenci a spouští proces watchdog udržující jeho aktivitu.
Jak funguje kryptomining?
Kryptomining (někdy také cryptojacking) je jednoduše řečeno typ malwaru (škodlivého kódu), jehož cílem je zmocnit se části výpočetního výkonu napadeného zařízení a použít jej k neoprávněné těžbě kryptoměn. Napadená oběť následně pro útočníka těží kryptoměnu aniž by to tom vůbec věděla, protože v tomto případě není potřeba instalovat žádný speciální software (na rozdíl od ransomwaru).
Nejčastěji tyto malwary těží měnu Monero. Ta má totiž např. oproti Bitcoinu klíčovou výhodu – lze ji těžit pomocí běžného procesoru a grafické karty namísto drahého a sofistikovaného hardwaru. Škodlivá těžba kryptoměny z napadaného zařízení ale vyžaduje velmi vysokou aktivitu procesoru, což se může projevit např. ve snížení výkonu zařízení či přehřívání. V některých případech může dojít až k fyzickému poškození nebo zničení komponentu.
Jak se škodlivé těžbě ubránit?
Během uplynulého roku spojeného s poměrně vysokým nárůstem obliby kryptoměn zaznamenala pochopitelně rostoucí popularitu také jejich škodlivá těžba. Např. zpráva NTT Global Threat Intelligence Report 2021 uvádí, že kryptominery nyní předstihly spyware a jsou nejrozšířenějším malwarem na světě.
Zásadou číslo jedna je bezpochyby spolehlivé bezpečnostní řešení a adekvátní antivirová ochrana. Dále je ale vhodné také dbát zvýšené opatrnosti při stahování jakéhokoli obsahu z neoficiálních zdrojů – ať už jde o dokument v e-mailu od neznámého odesílatele, cracknutý program z podezřelého portálu pro stahování nebo soubor z torrentu.
Jedním ze snadných opatření je také vždy zkontrolovat, zda přípona souboru odpovídá souboru, který očekáváte. Např. v tomto případě by měl soubor s filmem končit např. příponou ‘.mp4’, nikoli ‘.exe’. Chcete-li se ujistit že vidíte skutečnou příponu souboru, otevřete složku kde je soubor uložen, přejděte do „Zobrazení“ a zaškrtněte „Přípony názvů souborů“. Tím se ujistíte, že vidíte o jaký typ souboru se jedná.
0 Comments