
Nejrozšířenějším typem malwaru v Česku jsou trojské koně

„Trojské koně jsou dlouhodobě jednou z nejčastějších hrozeb, se kterou se Češi a Češky mohou setkat. Jde o typ viru, který se šíří prostřednictvím e-mailů, stránek pro sdílení souborů nebo nelegálního softwaru,” vysvětluje ředitel výzkumu hrozeb v Avastu Michal Salát. „Chceme, aby se lidé mohli na internetu pohybovat beze strachu z každého kliknutí, proto neustále zlepšujeme naše schopnosti detekovat hrozby.”
Kromě trojských koní ohrožovaly stolní počítače také droppery (10,4 %), což jsou škodlivé programy vytvořené k tomu, aby do cílového systému nainstalovaly virus. Ten lze v programech navíc jen velmi těžko odhalit. Třetí nejčastější hrozbou byly fileinfectory (10 %), tedy malware, který napadá soubory s cílem přepsat jejich kód a tak je trvale poškodit nebo se jejich prostřednictvím dále šířit v systému a v síti.
Mezi nejčastější hrozby pro Android patřil adware (16 %), který uživatele zaplavuje velkým množstvím nevyžádaných reklam a v některých případech dokáže shromažďovat osobní informace uživatele, sledovat historii navštívených webových stránek nebo dokonce zaznamenávat stisknuté klávesy, a droppery (7,6 %).
GRAF 1: Mezi top 10 desktopových hrozeb v Česku za rok 2021 patří také adware, podvody, červi, malware ke krádežím dat, exploity, trojské koně pro vzdálený přístup (RAT) a coinminery (foto se souhlasem Avast).
GRAF 2: Mezi 10 nejčastějších typů malwaru na platformě Android v Česku za rok 2021 patří kromě již zmíněných také trojské koně pro vzdálený přístup (RAT), bankovní malware, spyware, HackTool, falešné aplikace, podvody a SMS trojany (foto se souhlasem Avast).
Na celosvětové úrovni převládají mezi desktopovými hrozbami opět trojské koně (28,9 %), následované fileinfectory (17,4 %) a adwarem (12,7 %). Na mobilních zařízeních se systémem Android pak ve světě dominuje právě adware (49,5 %), trojské koně (25,9 %) a droppery (10,5 %).
Znáte i ostatní typy malwaru a kybernetických hrozeb? Výčet hrozeb a popis najdete ZDE.
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Avast
Foto: Pixabay

0 Comments