V Pardubickém kraji stoupá množství kyberkriminality až o čtvrtinu ročně

by | Kvě 27, 2022 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Podvodníci například okradou méně počítačově gramotné lidi i o statisíce korun. Jejich úspory pak zpravidla obratem převedou do zahraničí, kde jsou těžko dostupné.

Podle policistů se potvrzuje obecný trend, že se trestná činnost přesouvá do kyberprostoru. „Peníze se snažíme blokovat, důležitá je rychlost. Když poškození přijdou hned ten den, je šance, že se jim peníze vrátí. Když přijdou za dva tři týdny, jsou peníze vyprané nebo skončí v zemi, kam my už nedosáhneme,“ uvedl pardubický kriminalista Martin Drdla, který se kyberkriminalitě věnuje intenzivně několik let.

Drdla popsal případ, kdy starší žena napsala do internetového vyhledávače stránky své banky. Dostala se na web, který vypadal skoro stejně jako originální. „Zadala své údaje, tím je sdělila pachateli. Kvůli tomu přišla skoro o milion korun, které on odeslal obratem někam do ciziny,“ řekl kriminalista.

Zhruba polovinu podvodů tvoří nabídka výhodných nákupů. Lidé chtějí koupit různé spotřební zboží a zláká je cena, která je i poloviční proti obvyklým nabídkám. „Lidé pošlou zálohu, jejich peníze skončí v zahraničí. Zboží nikdy neuvidí,“ řekl Drdla.

Podvodníci to zkoušejí i opačně, odpovídají na inzeráty. Napíšou prodejci zprávu, že mu peníze za nabízené zboží pošlou na bankovní kartu, někteří lidé nevidí rozdíl mezi číslem karty a bankovního účtu.

„Nejčastější variantou je, že pošlou přes internet formulář. A požadují, aby ho prodejce vyplnil údajně pro zásilkovou službu,“ řekl Drdla. Tím se podvodník dostane k údajům bankovní karty a může ji zneužít. „Jediná rada je, nesdělovat nikdy nikomu číslo platební karty včetně CVV kódu. Paní prodává něco za 700 korun, ale přijde pak o 200 nebo 300 tisíc korun ze svého účtu,“ uvedla policejní preventistka Veronika Šmejkalová.

Lidé by také měli zpozornět, když jim zavolá pracovník banky. Podvodníci používají aplikace, které vytvoří falešné číslo a hovor se jeví jako z telefonního čísla skutečné banky. „Zavolají, že vidí nestandardní bankovní operaci na účtu a že nabízí pomoc. Nabídnou, že peníze převedou na speciální účet, člověk jim vše nadiktuje. Oni pak převedou peníze do zahraničí nebo převedou na kryptoměny a nebo si vezmou na jejich účet půjčku,“ řekl kriminalista.

Opakovaně podvodníci používají legendu o americkém vojákovi. Snaží se, aby žena nebo muž, které se chystají podvést, si k nim vytvořili citové pouto. Pak tvrdí, že za nimi chtějí přijet do Evropy, ale nemají peníze na cestu. Vylhané příběhy mají různé varianty.

Roste také počet případů, kdy hackeři napadnou lidem účty na sociálních sítích nebo e-maily. Neubývá ani šíření dětské pornografie. Pachatelé mimo jiné komunikují v uzavřených diskusních fórech s dětmi a snaží se od nich vylákat citlivé fotografie, vyplývá ze statistik.

V celé republice za loňský rok policisté evidují 9518 případů kyberkriminality. Meziročně je to skoro o 18 procent víc. Z toho za loňský rok objasnili kriminalisté 2356 skutků.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.