Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.
Výzkum: Každé čtvrté dítě ve věku 11 až 16 let se osobně setkalo s člověkem, kterého znalo jen z internetu
Povídali si nebo psali online, pak se rozhodli potkat „naživo“. Takový scénář potvrdila čtvrtina (24,4 %) dětí ve věku 11 až 16 let. Mezi respondenty byli zahrnuti dívky a chlapci, kteří se zúčastnili alespoň jednoho takového osobního setkání v posledních dvou letech, uvádí studie výzkumného týmu IRTIS brněnské Masarykovy univerzity. Z týmu vzešla i tři jednoduchá doporučení pro to, aby setkání bylo, pokud možno, příjemné a bezpečné.
Ověřujte. Základem je, aby na setkání přišel člověk, kterého dospívající očekával. Ověřit na internetu něčí totožnost není jednoduché, pomoci však může například kontrola profilů na sociálních sítích nebo žádost o aktuální fotku v nějaké konkrétní póze.
Nespěchejte. V delším online kontaktu se můžeme o člověku více dozvědět a také sladit očekávání od schůzky: jdeme se jen potkat, nebo jdeme na rande?
Informujte. Je dobré o plánované schůzce říct rodičům, vzít si s sebou někoho dalšího, setkat se na veřejném místě a zachovat opatrnost i při dalším setkání.
Zmíněná studie ale především zkoumala motivy, proč se dospívající pro setkání rozhodli. Jestli šlo o „přátelský motiv“ (si s někým popovídat), o „romantický motiv“ (rande) nebo „instrumentální motiv“ (něco koupit, prodat, vyměnit nebo si třeba zajistit doučování).
„Romantická“ setkání mohou být rizikovější
Nejčastěji šlo o přátelská setkání, motivy se ale prolínají. „Před schůzkami, které se konaly pouze v přátelském duchu, si adolescenti s druhou osobou déle povídali online a mohli se tak lépe předem poznat. Setkání čistě romantická a ta, kde se mísí romantické a instrumentální motivy, mohou přinášet větší riziko. Při nich podle našich dat pociťovali mladí lidé větší strach, že by jim druhá osoba mohla ublížit,“ říká Vojtěch Mýlek, jeden z autorů studie.
Přesun z online světa k fyzickému setkání znamenal pro naprostou většinu adolescentů příjemný (68 %) nebo neutrální (23 %) zážitek. „Při setkáních, kde se překrýval romantický motiv s instrumentálním, se však častěji stávalo, že druhá osoba byla jiného věku nebo se chovala hůře, než adolescenti očekávali,“ dodává Vojtěch Mýlek.
Výsledky je však zároveň potřeba interpretovat opatrně, protože vzorek dětí se špatnou zkušeností je (naštěstí) malý. Nepříjemná setkání také nemusí být nutně nebezpečná či škodlivá. Výsledky studie naznačují, že někdy mohou být dospívající pouze zklamáni tím, že člověk, se kterým se setkali, nenaplnil jejich očekávání.
Zdroj: Vodafone
Foto: Unsplash
Malware Anatsa pro Android se dočkal přes 150 000 stažení přes Google Play
Bankovní trojský kůň Anatsa se zaměřuje na uživatele v Evropě a infikuje zařízení se systémem Android prostřednictvím malwarových dropperů umístěných na Google Play.
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?
S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí
Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.
4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA
Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.
Jak být anonymnější online
Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.
Nejhorší hacky roku 2023
Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.
0 Comments