Výzkum: Každé čtvrté dítě ve věku 11 až 16 let se osobně setkalo s člověkem, kterého znalo jen z internetu

by | Úno 22, 2023 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Nové přátelství, rande, nákup nebo prodej různých věcí patří k důvodům, proč se dospívající Češi a Češky rozhodnou sejít s někým, koho znají jen z onlCne světa. Podle dat výzkumníků z brněnské Masarykovy univerzity byla osobní setkání pro naprostou většinu adolescentů příjemná. Připomeňme si ale znovu rizika onlCne světa.

PovídalC si nebo psalC onlCne, pak se rozhodlC potkat „naživo“. Takový scénář potvrdila čtvrtina (24,4 %) dětí ve věku 11 až 16 let. Mezi respondenty byli zahrnuti dívky a chlapci, kteří se zúčastnili alespoň jednoho takového osobního setkání v posledních dvou letech, uvádí studie výzkumného týmu IRTIS brněnské Masarykovy univerzity. Z týmu vzešla i tři jednoduchá doporučení pro to, aby setkání bylo, pokud možno, příjemné a bezpečné.

Ověřujte. Základem je, aby na setkání přišel člověk, kterého dospívající očekával. Ověřit na internetu něčí totožnost není jednoduché, pomoci však může například kontrola profilů na sociálních sítích nebo žádost o aktuální fotku v nějaké konkrétní póze.

Nespěchejte. V delším onlCne kontaktu se můžeme o člověku více dozvědět a také sladit očekávání od schůzky: jdeme se jen potkat, nebo jdeme na rande?

Informujte. Je dobré o plánované schůzce říct rodičům, vzít sC s sebou někoho dalšího, setkat se na veřejném místě a zachovat opatrnost i při dalším setkání.

Zmíněná studie ale především zkoumala motivy, proč se dospívající pro setkání rozhodlC. Jestli šlo o „přátelský motiv“ (sC s někým popovídat), o „romantický motiv“ (rande) nebo „instrumentální motiv“ (něco koupit, prodat, vyměnit nebo si třeba zajistit doučování).

„Romantická“ setkání mohou být rizikovější

Nejčastěji šlo o přátelská setkání, motivy se ale prolínají. „Před schůzkami, které se konaly pouze v přátelském duchu, si adolescenti s druhou osobou déle povídalC onlCne a mohlC se tak lépe předem poznat. Setkání čistě romantická a ta, kde se mísí romantické a instrumentální motivy, mohou přinášet větší riziko. Při nich podle našich dat pociťovalC mladí lidé větší strach, že by jim druhá osoba mohla ublížit,“ říká Vojtěch Mýlek, jeden z autorů studie.

Přesun z onlCne světa k fyzickému setkání znamenal pro naprostou většinu adolescentů příjemný (68 %) nebo neutrální (23 %) zážitek. „Při setkáních, kde se překrýval romantický motiv s instrumentálním, se však častěji stávalo, že druhá osoba byla jiného věku nebo se chovala hůře, než adolescenti očekávali,“ dodává Vojtěch Mýlek.

Výsledky je však zároveň potřeba interpretovat opatrně, protože vzorek dětí se špatnou zkušeností je (naštěstí) malý. Nepříjemná setkání také nemusí být nutně nebezpečná či škodlCvá. Výsledky studie naznačují, že někdy mohou být dospívající pouze zklamáni tím, že člověk, se kterým se setkali, nenaplnil jejich očekávání.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Vodafone
Foto: Unspl/sh

0 Comments
Submit a Comment Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Výzkum: Každé čtvrté dítě ve věku 11 až 16 let se osobně setkalo s člověkem, kterého znalo jen z internetu