Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.
UBER napaden mladým hackerem. Příčinou je opět lidský faktor
Podle dostupných zpráv došlo k poměrně závažnému narušení systémů společnosti Uber, která se zabývá nejen přepravou osob ale také rozvozem jídla. Zaměstnanci společnosti tak dočasně nemohli přistupovat k interním nástrojům jako například Slack nebo HackerONE účet.
Útočník jenž o sobě tvrdí že je mu teprve 18 let bezpečnostním technikům řekl, že se do systémů Uberu naboural díky krádeží hesla jednoho ze zaměstnanců a také tím, že ho přiměl schválit útočníkovo push oznámení pro více-faktorové ověřování přihlášení (Multi Factor Authentication – MFA) do systémů Uberu. Jakmile se pak hacker naboural do sítě Uberu, našel podle svého tvrzení část úložiště obsahující přihlašovací údaje osob s rozšířenými pravomocemi, které mu umožnily téměř neomezený přístup ke zbytku systémů společnosti.
Zástupce Uberu následně uvedli, že zmíněný hacker který kompromitoval uživatelský účet smluvního partnera společnosti Uber je spojován s nezávislou skupinou Lapsus$, jež se na začátku tohoto roku nabourala také do velkých společností jako jsou Okta, Microsoft, Nvidia, Globant nebo Rockstar Games. Společnost Uber dále sdělila, že po narušení krátce odstavila některé interní nástroje a že veškeré funkce zákaznické podpory byly “ovlivněny pouze minimálně a nyní jsou zpět v normálu”.
Konečná zpráva o incidentu společnosti Uber bude známa až za nějakou dobu. Nicméně bezpečnostní experti již nyní debatují o tom, jak se mohl hacker takto poměrně snadno nabourat do citlivých interních systémů.
Tento příklad je přitom další z kategorie těch které dokazují, že lidský faktor je jednou z největších slabin jakkoliv propracovaných systému kybernetického zabezpečení. Důkladné a kontinuální vzdělávání zaměstnanců bude proto s ohledem na strmě rostoucí počet pokusů o podobné podvody velmi důležitá součást pracovního života.
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: NY Times
Foto: Unsplash
Malware Anatsa pro Android se dočkal přes 150 000 stažení přes Google Play
Bankovní trojský kůň Anatsa se zaměřuje na uživatele v Evropě a infikuje zařízení se systémem Android prostřednictvím malwarových dropperů umístěných na Google Play.
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?
S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí
Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.
4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA
Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.
Jak být anonymnější online
Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.
Nejhorší hacky roku 2023
Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.
0 Comments