Upozornění na zvýšené riziko kyberšpionáží či ransomwarových útoků proti České republice

by | Úno 2, 2022 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

NÚKIB upozorňuje na riziko kyberšpionážních či ransomwarových útoků proti České republice a tuzemským subjektům v důsledku stávající geopolitické situace ve východní Evropě. Zvýšené opatrnosti by měly dbát především strategické státní instituce, média a kritická informační infrastruktura.  

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na existenci zvýšeného rizika zejména kyberšpionážních či ransomwarových útoků proti České republice a tuzemským subjektům v důsledku stávající geopolitické situace ve východní Evropě, především na Ukrajině. Mezi subjekty, u kterých existuje vyšší pravděpodobnost, že budou čelit kyberútoku, patří zejména strategické státní instituce, média a kritická informační infrastruktura. Ohroženy však mohou být také další typy subjektů.

Shrnutí zprávy NÚKIB
  • V důsledku stávající geopolitické situace ve východní Evropě, především na Ukrajině, existuje zvýšené riziko zejména kyberšpionážních či ransomwarových útoků proti České republice a tuzemským subjektům.
  • Tyto aktivity mohou mít podobu kyberšpionážních operací ze strany cizí moci, destruktivních útoků směřovaných vůči narušení důvěrnosti a dostupnosti dat (ransomware či datový wiper) provedených kyberkriminálními aktéry a dezinformačních operací, které jsou podpořeny aktivitami v kyberprostoru (tzv. cyber-enabled operations).
  • Mezi subjekty, u kterých existuje vyšší pravděpodobnost, že budou čelit kyberútoku, patří zejména strategické státní instituce, média a kritická informační infrastruktura. Ohroženy však mohou být také další typy subjektů.
  • Vzhledem ke zvýšenému riziku útoků doporučujeme věnovat pozornost 19 technikám útoku a dále 14 nejčastěji zneužívaným zranitelnostem, jejichž přehled (včetně mitigace a detekce) je součástí analýzy.
Doporučení

Vzhledem ke zvýšenému riziku útoků proti ČR a tuzemským subjektům doporučuje NÚKIB zvýšenou ostražitost před vybranými technikami a konkrétními zranitelnostmi.

NÚKIB doporučuje věnovat pozornost 19 zmíněným technikám a mitigaci proti nim, především pokud je organizace součástí některého z rizikových sektorů. Pokud organizace provozuje některý ze zranitelných systémů, tak důrazně doporučujeme kontrolu jeho verze a případnou aktualizaci.

Některé státem zaštítěné skupiny či kyberkriminální aktéři zneužívají nyní široce rozšířenou zranitelnost Log4Shell (CVE-2021-44228). NÚKIB v prosinci 2021 vydal reaktivní opatření, jež kvůli mitigaci zranitelnosti ukládá specifické úkony regulovaným subjektům. Vzhledem k možným dopadům Log4Shell doporučujeme úkony definované opatřením aplikovat i neregulovaným subjektům.

Další podpůrné materiály naleznete na webu NÚKIB, včetně dokumentu Jak se bránit útoku ransomwarem.

Více informací se lze dočíst na tomto odkazu.

Autor: Michael Fanta, šéfredaktor

Zdroj: NÚKIB

Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Upozornění na zvýšené riziko kyberšpionáží či ransomwarových útoků proti České republice