Armáda shání desítky hackerů, pomohou i s ochranou nových zbraňových systémů

by | Zář 19, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Česká armáda shání desítky hackerů, kteří pomohou i s ochranou nových zbraňových systémů. V následujících letech pak přijme asi 300 lidí k informačním a kybernetickým silám. ČTK to na konferenci CyberCon v Brně řekl velitel informačních a kybernetických sil Armády České republiky Radek Haratek.

Rozvíjející se úsek informačních a kybernetických sil české armády má podle Harateka nyní asi 400 lidí, dělí se mezi informační prostředí a kybernetický prostor. Po roce 2030 jich má být dohromady 700. “Hledáme nyní desítky kyberbojovníků. To, co nás čeká, je především testování zranitelností vlastních systémů,” uvedl Haratek.

Problematika se podle něj týká toho, že se česká armáda zbavuje ruské techniky a nakupuje moderní západní. “Obrovská výhoda ruské techniky byla, že nešla hacknout. Nebylo tam totiž nic, co by šlo hacknout. To se s nákupem západní techniky mění. V ní je spousta přístrojů, které spolu komunikují, i třeba země – vzduch. Stáváme se moderní armádou a ochrana těchto zbraňových systémů pro nás na další tři čtyři roky bude absolutní prioritou,” uvedl Haratek.

Hackeři se podle něj budou snažit najít “díry” v těchto systémech a tímto způsobem pomoci s jejich ochranou. Jde o takzvaný etický hacking, kdy specialista testuje zabezpečení systémů, sítí či aplikací k odhalení zranitelností, které by jinak mohli využít jiní hackeři.

Téma je aktuální vzhledem k válce na Ukrajině, kterou před rokem a půl vojensky napadlo Rusko. Válčí se totiž právě i v kyberprostoru.

Konferenci CyberCon uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Armáda shání desítky hackerů, pomohou i s ochranou nových zbraňových systémů