Avast desatero bezpečného internetu

by | Dub 18, 2023 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Pohybovat se po internetu v naprostém bezpečí je v dnešní době prakticky nereálné. S přibývajícími hrozbami a stále sofistikovanějšími podvody totiž může být složité nepolevit ani na chvíli v ostražitosti. Pouhá chvilka nepozornosti nám však může způsobit velké problémy.

Existuje spousta zásad, které nám k bezpečí na internetu dopomáhají, ale je jich tolik, že v nich člověk lehce ztratí přehled. Z toho důvodu jsme pro vás připravili stručný přehled deseti naprosto základních doporučení, na které byste měli myslet v každé situaci. Pojďme se na ně podívat!

1. Nakupujte bezpečně.

Ještě předtím, než v košíku bezmyšlenkovitě stisknete tlačítko „objednat“, se na chvíli zastavte a nabídku si nejprve prověřte. Přečtěte si informace o provozovateli e-shopu, podmínky služby a zásady ochrany osobních údajů – mnoho podvodných e-shopů je má jen v základní podobě, pokud vůbec nějaké. Vyhledejte si také recenze zákazníků a zjistěte, co na to říkají ostatní. Často zjistíte, že nabídka není tak dobrá, jak se na první pohled může zdát.

2. Vyhněte se klikání na odkazy a stahování souborů

Podvodníci mohou pomocí příloh a webových stránek jednoduše infikovat váš počítač malwarem. Například trojský kůň dokáže proklouznout do vašeho zařízení v přestrojení za neškodnou přílohu a pak s sebou přinést spyware nebo adware. Některý malware vám pouze zobrazí reklamu, zatímco jiný může být mnohem škodlivější a nadobro vaše zařízení zničit.

3. Své osobní údaje si nechte pro sebe

Víte, kolik webových stránek vás žádá o zodpovězení řady bezpečnostních otázek pro případ, že byste potřebovali obnovit své heslo? Tyto údaje si dobře zapamatujte a nikomu je nesdělujte. V opačném případě totiž riskujete napadení vašeho účtu podvodníky. To samozřejmě platí i pro řadu dalších údajů, jako jsou přihlašovací údaje nebo čísla účtů. Obecně pak platí pravidlo nesdílet nic, za co byste se styděli před svými rodiči či zaměstnavatelem. Nastavte si své profily na sociálních sítích tak, aby sdílený obsah viděli opravdu jen vaši nejbližší. Než něco zveřejníte, pořádně se zamyslete a mějte na paměti, že vše, co na internet jednou dáte, už tam navždy zůstane.

4. Zabezpečte se na internetu

Pokud webová stránka nabízí dvoufázové ověřování (přihlašování kombinací hesla a kódu zaslaného na mobilní telefon), využijte ho. Není to neprůstřelné, ale je to lepší než nic. Používejte silná a jedinečná hesla. Silné heslo by mělo být tvořeno alespoň z patnácti znaků, kombinací velkých a malých písmen, číslic, speciálních znaků či symbolů. Hesla si nepište na papíry a raději je ukládejte bezpečněji pomocí spolehlivého správce hesel.

5. Používejte VPN

Pokud se často připojujete k veřejným Wi-Fi sítím, používejte virtuální privátní síť. Tento nástroj (např. Avast SecureLine VPN) vytvoří zabezpečené a šifrované připojení, a chrání tak vaše osobní data před zneužitím. VPN umožňuje anonymní procházení internetu a také nastavení jiného umístění, abyste nemohli být sledováni. Něco jako kdybyste na sobě v reálném světě měli neviditelný plášť.

6. Pravidelně aktualizujte software

Vždy aktualizujte váš operační systém a aplikace ihned po vydání bezpečnostních záplat. Tím zacelíte bezpečnostní díry a zabráníte škodlivému softwaru v proniknutí do systému.

7. Pravidelně zálohujte svůj systém

Pokud máte soubory bezpečně zálohované jinde, snižuje se pravděpodobnost, že vás o ně podvodníci připraví. Provádějte pravidelné zálohování systému a souborů – cloudové služby i fyzická úložiště jsou skvělým řešením. Jestliže vaše zařízení umožňuje nastavit automatický plán zálohování, určitě tak učiňte.

8. Používejte blokátor reklam

Nainstalujte si do prohlížeče blokátor reklam (AdBlock), abyste se ochránili před škodlivou reklamou a nechtěným stahováním souborů: to jsou dva způsoby, jak se škodlivý software může dostat do vašeho zařízení.

9. Buďte skeptičtí

Dávejte si pozor na neznámé odkazy zaslané v e-mailech nebo v jiných zprávách. I když odkaz pochází od někoho, koho znáte, nemusí to být nutně bezpečné. Dávejte pozor i na zdánlivě reálné zprávy, jako jsou výzvy k resetování hesla, upozornění bank na zrušení účtu, pokud neposkytnete své bankovní údaje, falešné formuláře, dotazníky nebo faktury a v neposlední řadě i odkazy na bezplatné dárky a kupóny na drahé zboží či služby.

10. Používejte antivirový program

Škodlivý software vám může ublížit pouze v případě, že se k vám dostane. Používejte spolehlivý antivirus, který pomáhá blokovat malware a viry dříve, než se k vám dostanou.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Avast
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.