Bezpečností experti předpovídají kyberhrozby pro rok 2024

by | Pro 25, 2023 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Odborníci společnosti Gen předpovídají hrozby na příští rok a zdůrazňují, že bude třeba mít se na pozoru před hrozbami ušitými na míru každé oběti. Od kyberzločinců využívajících technik deepfake k napodobování hlasu a vzhledu kolegů či známých až po spywarové aplikace šířené prostřednictvím věrohodných reklam nebo zpráv – příští rok bude obecně víc než kdy jindy důležitější ověřovat si, zda skutečně vidíte, slyšíte, čtete a klikáte na to, co si myslíte.

„V roce 2024 pronikne kyberbezpečnost ještě více do každodenního života běžných lidí. Dávno pryč jsou doby, kdy se problematika kybernetické bezpečnosti týkala pouze firem nebo těch ‚nejdigitálnějších’ lidí. Předpokládáme, že umělá inteligence bude hrát ve tvorbě hrozeb obrovskou roli a umožní zločincům vytvářet sofistikovanější a věrohodnější podvody,” říká technický ředitel společnosti Gen Michal Pěchouček. „U každého e-mailu, textové zprávy, reklamy nebo telefonního hovoru byste měli být obezřetní, abyste se ujistili, že na druhé straně není podvodník.”

 


 

Hlavní predikce Genu pro rok 2024:

  • Pokroky v umělé inteligenci podpoří nárůst kyberkriminality– odborníci z Genu očekávají, že rok 2024 bude přelomovým rokem pro diverzifikaci schopností umělé inteligence. Kyberzločinci se již nebudou omezovat jen na generování textů, ale budou mít k dispozici i nástroje pro převod textů na video a další multimediální tvorbu. Díky těmto pokrokům bude stále obtížnější rozeznat skutečně nahrané video od vygenerovaného, zejména pokud jde o sestříhaná videa, jaká jsou v televizním zpravodajství.
  • Sociální inženýrství bude stále častější – kyberzločinci vědí, že nejlepším způsobem, jak získat to, co chtějí, je manipulace s lidskými emocemi a citovou zranitelností – metoda známá také jako sociální inženýrství. V roce 2024 budou podle odborníků z Genu kyberzločinci na sociálních sítích využívat obsah generovaný umělou inteligencí a šířit falešné zprávy, klamavé reklamy, deepfake videa známých osobností, nebo dokonce posílat zprávy, které budou zdánlivě pocházet od důvěryhodných kontaktů. Ve firmách se tyto typy útoků sociálního inženýrství prohloubí rozvojem útoků BCC (Business Communication Compromise, dříve označovaných jako Business Email Compromise; BEC), při nichž kyberzločinci využívají AI k napodobování hlasu nebo vzhledu vedoucích pracovníků.
  • Digitální vydírání lidí i firem bude cílenější – kyberzločinci běžně požadují výkupné za ukradená data; v roce 2024 odborníci z Genu očekávají, že vydírání bude ještě zákeřnější. Data se budou prodávat na dark webu a k jejich ukradení budou zločinci zneužívat i VPN infrastrukturu. Dále výrazně vzrostou útoky na cloudovou infrastrukturu, což významně zkomplikuje práci na dálku a organizační struktury založené na cloudu. Vydírání se bude vyvíjet i za hranici tradičního zašifrování souborů a zločinci budou lidi i firmy vydírat prostřednictvím metod, jako je sextortion, tj. hrozby zveřejnění údajné nahrávky oběti při sledování obsahu pro dospělé.
  • Špehovat a vydírat budou i další mobilní aplikace – S rozvojem finančních technologií roste i obava z nárůstu nekalých praktik v odvětví aplikací pro rychlé půjčky. Rostoucí obliba rychlého a snadného půjčování prostřednictvím mobilních aplikací povede některé bezohledné poskytovatele půjček k neetickým praktikám, aby si zajistili jejich splacení. Podle odborníků Genu můžeme být svědky prudkého nárůstu tvorby a šíření falešných chatovacích aplikací na mobilní zařízení, které ve svých zdánlivě nevinných rozhraních skrývají moduly pro krádež kryptoměn nebo spyware.
  • Rostoucí hrozby v oblasti kryptoměn – Rychle se vyvíjející prostředí kryptoměn přináší i nové příležitosti pro kyberzločince. Kvůli decentralizované povaze kryptoměn je šance zabránit podvodům či upozornit na ně mizivá. Odborníci z Genu se domnívají, že kyberzločinci se na majitele kryptoměn zaměří celou řadou způsobů, od prolomení kryptoměnových burz nebo směnných protokolů napříč měnami, přes využití nástrojů na rychle se rozvíjejícím principu „malware jako služba” (MaaS stealery), až po zneužití kryptoměnových tzv. chytrých kontraktů.

 

Kyberhrozby budou v roce 2024 sofistikovanější, cílenější a hůře odhalitelné, proto chce společnost Gen poskytnout lidem nástroje, znalosti a tipy, které jim pomohou ochránit sebe i svou digitální svobodu. K ochraně před vyvíjejícími se hrozbami odborníci Genu radí:

  • Buďte skeptičtí: Kyberzločinci se často vydávají za známé společnosti, organizace nebo osoby ve vaší síti. Nikdy neklikejte přímo na tlačítka nebo odkazy, aniž byste si důkladněji ověřili, kdo vám je skutečně posílá.
  • Správa hesel: Postarejte se o to, aby vaše heslo bylo jedinečné, a nepoužívejte stejné heslo na různých účtech. Používejte vícefaktorové ověřování, pokud je k dispozici.
  • Získejte ochranu soukromí, zabezpečení a identity: S nárůstem a sofistikovaností krádeží identity roste i důležitost nástrojů, které vás upozorní na ohrožení vašich údajů.
  • Chraňte víc než jen svůj počítač: Počet škodlivých mobilních aplikací umožňujících kyberzločincům sledovat vaši online aktivitu roste, proto se ujistěte, že máte v telefonu aktualizované mobilní zabezpečení.

Kompletní zpráva o predikcích na rok 2024 je k dispozici zde.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Gen Digital
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.