Česká justice se potýkala s rozsáhlým výpadkem webů kvůli kybernetickému útoku

by | Úno 17, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Justiční weby postihl rozsáhlý výpadek, který trval od středeční noci do čtvrtečních odpoledních hodin. Ministerstvo spravedlnosti v poledne uvedlo, že pravděpodobnou příčinou je závada na infrastruktuře. V podvečer pak informovalo o tom, že za výpadkem stál sofistikovaný kybernetický útok, který nadále trvá.

Po celý čtvrtek 16.2. nefungovaly nejen internetové stránky ministerstva, ale také například databáze soudních jednání Infosoud a Infojustice, insolvenční rejstřík, jednotlivé weby soudů ani portál verejnazaloba.cz, pod který spadají weby státních zastupitelství.

“O problému víme. Od středečních 22:00 hodin řešíme technický výpadek,” sdělilo nejprve v poledne prostřednictvím sociálních sítí ministerstvo s tím, že s dodavatelem intenzivně pracuje na odstranění problému a že o dalším vývoji bude informovat. Po 17:00 následně uvedlo, že systémy Justice byly obnoveny. “Příčinou výpadku byl sofistikovaný kybernetický útok na Justici, který nadále trvá a v čase se mění. Činnost systému je stabilizována a nadále monitorována ve spolupráci se všemi dodavateli,” doplnil úřad.

Justiční weby se s výpadky potýkají opakovaně, obvykle ale problém trvá jen několik hodin. Větší výpadek nastal například v létě roku 2016, kdy ministerstvo jako důvod uvedlo poruchu elektroinstalace v pražském justičním areálu Na Míčánkách.

České justici dodává IT systémy dlouhodobě firma CCA Group, která nyní čelí společně se svým majitelem Tomášem Váchou a dalšími šesti lidmi trestnímu stíhání kvůli krácení daní se škodou 100 milionů korun.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: DeepAI
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Česká justice se potýkala s rozsáhlým výpadkem webů kvůli kybernetickému útoku