Hackeři ukradli data všech zhruba 150.000 uživatelů aplikace mujRozhlas

by | Led 9, 2024 | Nejnovější | 0 comments

Hackeři ukradli data všech zhruba 150.000 uživatelů audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas. Český rozhlas (ČRo) uživatele postupně informuje, radí jim změnu hesla. Vyplývá to z vyjádření ředitele komunikace ČRo Jiřího Hošny a sdělení rozhlasu pro uživatele aplikace.

O zcizení uživatelských dat se ČRo dozvěděl 20. prosince, v následujících dnech informaci ověřil a potvrdil. “Hned v den zjištění úniku jsme provedli okamžitá bezpečnostní opatření pro zamezení dalších kybernetických útoků. Zároveň jsme také posílili zabezpečení naší síťové a serverové infrastruktury,” uvedl rozhlas ve sdělení pro uživatele. Na analýze a vyšetřování útoku spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), únik také nahlásil Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Hošna ČTK řekl, že ČRo uživatelům aplikace postupně rozesílá informační maily o útoku. “Omlouváme se za komplikace, které vám v souvislosti s únikem dat mohly vzniknout. Nastalá situace nás mrzí,” doplnil ČRo.

Hackeři při útoku zcizili e-mailové adresy a jména uživatelů, jejich hesla v nečitelné podobě a seznam odebíraných pořadů a oblíbených audií. “Z bezpečnostních důvodů vám doporučujeme změnit si heslo, které používáte pro přihlášení do mujRozhlas,” uvedl ČRo. Radí také změnu hesla v dalších internetových službách, pokud ho lidé využívají podobné jako v aplikaci mujRozhlas.

“Zároveň prosíme, věnujte náležitou pozornost jakékoliv budoucí e-mailové komunikaci zmiňující audioportál mujRozhlas a Český rozhlas obecně,” upozornil ČRo. Informace o použití e-mailové adresy k registraci do portálu mujRozhlas by mohli útočníci podle rozhlasu využít například k pokusům o vylákání hesel či jiných osobních údajů.

Uživatelé aplikace mujRozhlas si v ní mohou přehrávat živé vysílání všech stanic ČRo, poslouchat pořady on-line i off-line, přehrávat si rozhlasové podcasty a získat tipy k poslechu pro děti. K dispozici jsou v aplikaci také některé nahrávky z rozhlasového archivu.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Hackeři ukradli data všech zhruba 150.000 uživatelů aplikace mujRozhlas