Jak se bránit přetrvávajícím podvodným telefonátům?

by | Zář 5, 2023 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen NÚKIB nebo Úřad) zaznamenal v poslední době opět několik oznámení od lidí, kteří čelili podvodným telefonátům. Během hovoru se pachatelé zaštiťují jmény zaměstnanců NÚKIB. Konkrétně v jednom z případů se takto povedlo vylákat z oběti více než půl milionu korun. Znovu upozorňujeme na to, že tyto telefonáty jsou podvodné. NÚKIB v rámci své činnosti nekontroluje převod financí. Úřad v této věci podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

NÚKIB již v minulosti před podvodnými telefonáty varoval. Lidé jsou během nich pod časovým nátlakem naváděni k převodu financí na „rezervní“ účty (podrobněji viz webové stránky). Při telefonátech se mj. pachatelé zaštiťují jmény zaměstnanců NÚKIB. Ty  získali pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů a snaží se tak dodat situaci na vážnosti a důvěryhodnosti.

Jak se účinně bránit? Zachovejte chladnou hlavu!

Pokud se stanete terčem podobného telefonátu, nepodléhejte nátlaku, který na vás bude vyvíjen. Hovor ukončete a navštivte osobně pobočku vaší banky nebo oficiální webové stránky daného úřadu či instituce. Vyhledejte v kontaktech oficiální telefonní číslo, zavolejte na něj a ověřte si, zda vám volal skutečně zaměstnanec úřadu či instituce. Následně se spojte se svou bankou a také s Policií ČR.

Pachatelé dnes běžně dokáží napodobit (podvrhnout) jakákoliv telefonní čísla (tzv. spoofing), tedy i ta oficiální. Obětem se tak může zdát, že příchozí hovor je skutečně např. od NÚKIB nebo bankovní instituce. Nemusí tomu tak ale být.

NÚKIB opakovaně vyzývá veřejnost k maximální obezřetnosti. Nikdy na základě neověřených telefonátů či komunikace s neznámými osobami prostřednictvím SMS, e-mailů či jiných zpráv nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí v podobě převodu finančních prostředků, sdílení důvěrných informací o sobě nebo svých bankovních či jiných účtech.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: NÚKIB
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.