
Jakých firem se budou nově týkat povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti? Napovědět může jednoduchý dotazník právních expertů

Není divu, že řada podnikatelů nadcházející změny vnímá, stejně jako sílící rizika v kybernetickém prostoru. Praktiky útočníků se neustále zdokonalují, roste počet trestných činů páchaných v on-line prostoru a ojedinělé nejsou ani organizované útoky na objednávku či za úplatu. Dobře cílený DDoS útok pak může vyřadit společnost i na několik týdnů, přičemž útočníci vyžadují zpravidla výkupné v hodnotách milionů korun.
Právě rostoucí rizika v kyberprostoru přiměla Evropskou unii k posílení bezpečnostních pravidel. Směrnice NIS 2 již Brusel schválil koncem roku 2022 a její transpozice do českého právního řádu je nyní v rukou Národního úřadu pro informační a kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Ten avizuje platnost změn od roku 2024, přičemž do 26.7. 2023 nyní probíhá meziresortní připomínkové řízení. NÚKIB zároveň k celé problematice připravil webový portál, kde pravidelně informuje o probíhajících změnách, včetně informací o tom, jaké subjekty do nových pravidel spadají a jaké povinnosti budou povinny plnit.
Pokud podnikáte a stále si nejste jistí, zda i vaše společnost podléhá připravované regulaci, v advokátní kanceláři Stuchlíková & Partners připravili jednoduchý dotazník, díky kterém zjistíte na čem jste. „Nárůst digitalizace a technologického pokroku se neodmyslitelně pojí se zvýšením hrozeb v oblasti kybernetické bezpečnosti, mimo jiné se zneužíváním digitálních systémů podniků. Evropská unie reagovala na tyto výzvy přijetím NIS 2 (Network and Information Security) a nařízením DORA (Digital Operational Resilience Act). Směrnice NIS2 upravuje pravidla kybernetické bezpečnosti obecně napříč různými sektory, například v oblasti digitálních služeb, dopravy či výrobního průmyslu, nařízení DORA se vztahuje na finanční sektor. Obě regulace zároveň dopadnou i na dodavatele ICT řešení v rámci řízení dodavatelských řetězců“ uvedla advokátní koncipientka AK Stuchlíková & Partners, Nikola Prachařová.
„Výklad a aplikace těchto nových regulací mohou být pro mnoho podniků výzvou, zejména s ohledem na to, že nemusí být na první pohled jasné, zda se na konkrétní podnik vůbec vztahují. Z tohoto důvodu jsme připravili jednoduchý diagnostický nástroj, který během pár kliknutí pomůže pochopit, zda a v jakém rozsahu se na danou společnost tyto nové povinnosti budou vztahovat,“ dodává Zuzana Stuchlíková, partnerka advokátní kanceláře. Tento nástroj v podobě jednoduchého a přehledného dotazníku je přitom zdarma dostupný pro všechny zájemce.
Základní kybernetické zabezpečení by dne mělo být povinností každého, bez ohledu na to, zda je k tomu vázán povinným právním předpisem či nikoliv. Kybernetičtí zločinci jsou vynalézavý, jejich techniky se stále mění, vyvíjí a především zdokonalují. Buďte proto obezřetní, budujte kybernetické zabezpečení ve svých firmách kontinuálně a nečekejte na příkaz z hůry.
Foto: Unsplash

0 Comments