O2 security report – Botnety, malware a zdokonalující se phishingové zprávy

by | Dub 13, 2023 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Víc než 100% nárůst útoků oproti minulému pololetí, bezprecedentní počty Botnet Command & Control hrozeb i nové metody útočníků. Společnost O2 vydává svůj další pravidelný report z oblasti kybernetické bezpečnosti.

Válka na Ukrajině, inflace, energetická krize. Převážně v tomhle duchu se nesla druhá polovina roku 2022. A mnoho povzbudivých zpráv nepřineslo ani virtuální bojiště. Pamatujete si ještě na rekordní první polovinu roku 2022? Tak si zkuste tehdejší počty útoků znásobit dvakrát, a stejně ještě nebudete mít konečné číslo.

Za druhou půlku roku 2022 totiž služba O2 Security zabránila 263,5 milionu útoků. Pod palbou se ocitlo 402 tisíc zařízení jejích zákazníků, jako jsou mobilní telefony a počítače zaměstnanců, ale i zařízení připojená do chytré sítě.

Botnet C&C je nová hrozba číslo 1

Nečekaně se také proměnila struktura nejčastějších útoků, které na uživatele O2 Security mířily. Ještě v létě to vypadalo, že zůstane vše při starém a malware bude v počtu zachycených útoků kralovat jako doposud. Zářijový kotrmelec a nenadálý nárůst Botnet Command & Control útoků ho ale sesadily z pomyslného trůnu. A také zapříčily, že celkově útoky v tomto měsíci překonaly hranici 100 milionů.

„Za rostoucími počty útoků stojí hlavně používání AI a možnost automatizace procesů. Pomáhá generovat a rozesílat útoky v obrovských množstvích, a ještě je ladit k naprosté dokonalosti“, uvedl Peter Novák, manažer pro ICT produkty.

Pokud by byly Botnet C&C útoky úspěšné, zapojily by uživatelská zařízení do sítí botnetů. Tedy sítí zotročených zařízení, která útočníci zneužívají pro nelegální účely. Typicky na DDoS útoky. Funguje to tak, že zotročená zařízení vyšlou na vybraný cíl, třeba e-shop, bankovní aplikaci nebo výrobní server, nějaký požadavek. Tím, že to udělají všechna najednou, služba příval nových požadavků nezvládne a přestane fungovat.

Sečteno a podtrženo – za druhé pololetí roku 2022 zabránila služba O2 Security více než 190 milionům C&C útoků.

Malware nikam nezmizel

Asi nebude žádným překvapením, že mezi nejčastější útoky se v září zařadil i malware. Jedná se vůbec o nejfrekventovanější a v mnoha ohledech nejefektivnější formu kyberútoku na celém internetu. Je to dáno i tím, že malware je skutečně široký pojem, který zahrnuje celou škálu škodlivých programů.

Celkem v druhém pololetí loňského roku O2 Security zabránila více než 60 milionům bezpečnostních incidentů, které by bez ní mohl malware způsobit. Měsícem, kdy se malwaru obzvlášť dařilo, byl listopad. Oproti říjnu jeho počty vyskočily o 55 %. Některé malware hrozby, které v O2 zachytily, jsou notoricky známé. Třeba různé druhy virů – Trojanů. Spoustu vrásek pak nadělal Trojan-Spy.Win32.Noon, který na pozadí zařízení snímá uživatelovy pohyby na klávesnici. Skrz ně jsou pak útočníci schopni krást hesla a bankovní údaje.

Další je Grifthorse, který si oběť stáhne společně s nějakou zdánlivě legitimní aplikací z Google Play. Po naistalování se dozví, že vyhrál nějakou speciální cenu a musí se přihlásit, aby si ji vyzvedl. Jinak samozřejmě tuto skvělou příležitost promešká. Když se důvěřivý uživatel o svou cenu přihlásí, je přesměrován na stránku, která se ptá na jeho telefonní číslo a bankovní údaje potřebné k tomu, aby mu byla odměna předána.  Ve skutečnosti si ale nevědomky předplácí prémiovou službu v ceně zhruba 800 korun měsíčně.

Algoritmus generování domén (obvykle označovaný jako DGA) je zase specifická a velice záludná technika používaná kyberzločinci ke generování obrovského množství nových domén a také IP adres pro příkazové a řídicí servery malwaru. Díky zmíněnému velkému objemu domén je pak velmi složité je lokalizovat.

Ani phishing nezaostával

Třetí místo v O2 statistikách obsadil phishing v celkovém počtu 13 milionů zachycených kampaní. Phishing spočívá v tom, že útočník rozesílá e-mailové, SMS i chatové zprávy lákající oběť ke kliknutí na odkaz, který vede na zavirovanou nebo podvodnou stránku. Počet těchto podvodů plynule roste a zároveň jsou ony lstivé zprávy stále sofistikovanější. Stejně jako v případě ostatních typů útoků je na vině hlavně AI, která v obrovských množstvích rozesílá automatizované kampaně těžící navíc z aktuálních událostí, jako je válka, inflace a krize. A pak už je jen otázkou pravděpodobnosti, kdo se na věrohodně vypadající zprávu chytne.

Phishingové kampaně se stále opakují. Třeba odkaz vedoucí na stránku, která se tváří jako YouTube. Na té má oběť odsouhlasit nevinně se tvářící podmínky k užívání služby. Stejně jako na opravdovém YouTube. Na rozdíl od něj si tím ale oběť stahuje do svého zařízení adware.

Objevila se i falešná petice na záchranu zvířat, kde uživatelé místo domnělé podpory ohrožených druhů sdílí s útočníky své citlivé informace. Výjimkou nebyl ani falešný Netflix, AliExpress a mohli bychom pokračovat.

Jedním z nejkrutějších loňských příkladů phishingu byl falešný web, který se vydával za oficiální stránku Ministerstva práce a sociálních věcí. Vybízel své oběti k vyplnění osobních údajů, jako je jméno, adresa, e-mail, ale i údaje z občanky a přístupová hesla ke stránkám e-governmentu, kvůli tomu, aby dostaly příspěvek na bydlení, který mnoho lidí kvůli inflaci a energetické krizi opravdu potřebovalo. Odkaz se šířil skrz SMS a e-mailové zprávy, které vypadaly na první pohled zcela legitimně. I podvodná stránka byla téměř identická s tou oficiální.

Kyberzločinci se dnes už nezastaví před ničím. O to důležitější je být stále ve střehu a zvolit kvalitní bezpečnostní nástroj, který podobné hrozby do vaší firmy nebo domácnosti vůbec nepustí!

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: O2
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.