Počet útoků na zařízení připojená k internetu věcí (IoT) stoupl o 41%

by | Kvě 10, 2023 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Počet hackerských útoků na zařízení internetu věcí (IoT) se za první dva měsíce letošního roku meziročně zvýšil o 41 procent. V Česku jsou přitom miliony zařízení, která odesílají svá data prostřednictvím internetových sítí. Útokům běžně čelí například routery, IP kamery, digitální videorekordéry, síťové videorekordéry nebo tiskárny, výjimkou ale nejsou ani chytré televize nebo vysavače.

Tyto poznatky přinesla nová analýza bezpečnostní společnosti Check Point. Každý týden se stalo obětí kyberútoků zaměřených na IoT zařízení v průměru 54 procent organizací. Jedna taková organizace čelila týdně téměř 60 útokům zaměřeným na IoT zařízení. Nejvyššímu počtu útoků na IoT zařízení čelí vzdělávací a výzkumné instituce. V průměru na jednu organizaci směřuje 131 útoků týdně, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru a o 34 procent více než v loňském roce.

Ve školních sítích je velké množství osobních údajů, což podle odborníků činí ze studentů a škol přitažlivé cíle. Útočníci mají stále více možností i vzhledem k častější vzdálené výuce a k nárůstu nových a nezabezpečených IoT zařízení ve školních sítích. Hackeři navíc vědí, že školy buď neinvestují, nebo si nemohou dovolit investovat do robustních bezpečnostních technologií. To hackerům usnadňuje phishingové i ransomwarové útoky.

“Jedním z motivů pro útok na zařízení internetu věcí jsou krádeže dat a špehování. Přihlašovací údaje, e-maily, adresy, platební karty, telefonní čísla a podobně lze výhodně prodat na darknetu,” uvedl regionální ředitel Check Pointu Miloslav Lujka. Hacknuté kamery podle něj lze zase jednoduše použít k špionážním účelům nebo vydírání. “Pokud útočníci proniknou do zařízení, mohou jej zneužít různými způsoby, měnit jeho funkce, způsobit na zařízení škody nebo jej použít k šíření malwaru na další zařízení a jako nečekaný vstupní bod při útoku na podnikovou síť. Výkonnější IoT zařízení mohou kyberzločinci použít jako součást rozsáhlé sítě pro DDoS útoky,“ řekl.

Některé hackery ovládané sítě, tzv. botnety, již obsahují desítky tisíc nebo i miliony infikovaných zařízení, která „zotročí“ a jejichž výkon kyberzločinci používají k nelegálním činnostem. Například IoT botnet Mirai byl v roce 2016 použit k masivním útokům, při kterých vyřadil z provozu mnoho služeb, včetně YouTube a Twitteru. Právě Mirai patří v posledních týdnech mezi nejagresivnější kybernetické hrozby pro české organizace, plyne z analýzy bezpečnostní firmy.

Kyberzločinci si podle Luky dobře uvědomují, že IoT zařízení jsou jednou z nejzranitelnějších částí sítě, protože většina z nich není řádně zabezpečena ani spravována. Úspěšný útok jim pak umožní proniknout i do podnikové sítě.

Michael Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.