Počet útoků pomocí tzv. deepfakes loni vzrostl na desetinásobek

by | Led 18, 2024 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Počet kybernetických útoků prostřednictvím falešných videí, podvržených fotek nebo audio nahrávek, takzvaných deepfakes, se loni ve světě meziročně zvýšil na desetinásobek. Důvodem je především velký pokrok ve využití nástrojů umělé inteligence (AI), které tvorbu podvržených videí, fotek nebo zvuků výrazně usnadňují. V Evropě zaznamenal počet těchto útoků nárůst o 780 procent. Uvedla to Česká asociace umělé inteligence v manuálu Deepfake 2024: Obranná strategie pro české firmy.

Pokrok v takzvaném hlubokém učení umělé inteligence usnadňuje podle asociace tvorbu falešných multimédií, ale také činí jejich hromadnou výrobu méně nákladnou. Trh je podle ředitele asociace Lukáše Benzla zaplavený volně dostupnými nástroji, díky kterým je tvorba nebo manipulace s multimédii otázkou několika minut. Zpřístupnění AI nástrojů pro tvorbu deepfakes se tak dostalo na seznam největších rizik pro rok 2024.

Největší hrozby zneužití zahrnují techniky, které ohrožují značku organizace, napodobují vedoucí pracovníky a používají podvodnou komunikaci k získání přístupu k sítím, komunikaci a citlivým informacím organizace. Phishing, tedy typ kybernetického útoku zneužívající falešnou identitu, bude s rozvojem AI podle odborníků ještě větší výzvou než kdykoliv dřív. Mezi klasické příklady patří napodobení hlasu nadřízeného v telefonu, deepfakes v on-line schůzkách a pohovorech, zveřejnění falešného firemního prohlášení, nebo třeba vydírání zaměstnanců falešnými snímky s nahotou, uvedla asociace.

“Je alarmující, že s minimálními náklady a úsilím může být vytvořen deepfake, který je prakticky nerozeznatelný od skutečnosti, což otevírá v roce 2024 dveře jak pro sofistikované podvody, tak pro šíření dezinformací a manipulaci s veřejným míněním. V tomto kontextu musí být české firmy nejen na pozoru, ale především aktivně podporovat vzdělávání a trénink svých zaměstnanců,“ uvedl Benzl.

Deepfakes kromě podvodů podle Adama Hanky z technologické firmy Creative Dock mohou šířit strach a nenávist. “Mohou také narušit férovost voleb, například ve chvíli, kdy se deepfake nahrávky budou objevovat jen několik dní před volbami a nebude čas, aby je politici vyvraceli. To může mít dalekosáhlé důsledky pro celou naši společnost. Proto je nezbytné šířit o deepfakes povědomí právě i ve firmách,” dodal Hanka.

Nový manuál k boji proti deepfakes poskytuje zaměstnancům českých firem a organizací přehled o současných i nadcházejících trendech ve falešných multimédiích, metodách jejich detekce a autentizace a strategiích k obraně proti těmto hrozbám.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.