Podvodníci odvolávající se na NÚKIB vylákali z lidí stovky tisíc

by | Srp 24, 2023 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Podvodníci zaštiťující se Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento týden vylákali telefonicky z lidí stovky tisíc korun. V telefonickém hovoru volající tvrdí, že pracuje v bance, má informace právě od NÚKIB a přesvědčuje volaného, aby převedl své peníze na “rezervní účet”, jinak hrozí jejich ukradení. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Před podvody úřad varoval už před týdnem.

Lidé jsou během telefonátů naváděni k převodu peněz pod časovým nátlakem. Při telefonátech se pachatelé mimo jiné zaštiťují jmény zaměstnanců NÚKIB. Získali je pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů, a snaží se tak dodat situaci na vážnosti a důvěryhodnosti.

“Konkrétně v jednom z případů se takto povedlo vylákat z oběti více než půl milionu korun. Znovu upozorňujeme na to, že tyto telefonáty jsou podvodné. NÚKIB v rámci své činnosti nekontroluje převod financí. Úřad v této věci podal trestní oznámení na neznámého pachatele,” uvedla mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová.

Pokud se lidé stanou terčem podobného telefonátu, neměli by podle mluvčí podléhat nátlaku. Hovor by měli ukončit a navštívit osobně pobočku banky nebo oficiální webové stránky daného úřadu či instituce. Vyhledat v kontaktech oficiální telefonní číslo, zavolat na něj a ověřit si si, zda volal skutečně zaměstnanec úřadu či instituce. Následně se mají podle doporučení NÚKIB spojit se svou bankou a také s policií.

Pachatelé dnes běžně dokážou napodobit jakákoliv telefonní čísla (tzv. spoofing), tedy i ta oficiální. Obětem se tak může zdát, že příchozí hovor je skutečně například od NÚKIB nebo bankovní instituce.

Podle loňských údajů České bankovní asociace se počet kybernetických útoků na klienty tuzemských bank za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně. Škoda na jednoho poškozeného klienta dosáhla v průměru 161.500 korun. Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.