Policejní akce Europolu dopadla hackerský gang, mozek měl v ČR

by | Lis 3, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Policejní akce proti počítačové kriminalitě řízená Europolem dopadla hackerský gang, jehož řídící centrum bylo v České republice. Dva hlavní členy skupiny Ragnar Locker, která je známá agresivními útoky typu ransomwar na 168 podniků po celém světě, policisté zadrželi ve španělském Alicante a dalšího podezřelého v Lotyšsku. Informuje o tom server Euro Weekly News.

Do rozsáhlé operace se zapojilo 11 zemí. Cílem bylo rozbít skupinu, která se podílela na mnoha kybernetických útocích na kritické infrastruktury po celém světě.

Policisté zlikvidovali zařízení na proodukci ransomwaru v Nizozemsku, Německu a ve Švédsku. Mozek stojící za tímto rozšířeným ransomwarovým programem objevili v České republice. Kromě toho proběhlo pátrání také na Ukrajině. Španělští policisté zabavili mimo jiné kryptoměny bitcoin, litecoin a binance coin.

Ransomware je škodlivý software, který šifruje důležitá data uložená na firemních serverech společnosti. Útočníci pak požadují výkupné, obvykle v kryptoměnách, výměnou za dešifrovací klíč k obnovení dat. Unikátní ransomware skupiny Ragnar Locker bývá podle Euro Weekly News spojován s útoky na portugalské národní aerolinky nebo izraelskou nemocnici.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Policejní akce Europolu dopadla hackerský gang, mozek měl v ČR