Pražský magistrát kvůli podpoře Ukrajiny napadli ruští hackeři

by | Kvě 3, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Podle informací magistrátu šlo o takzvaný DDoS útok, tedy zahlcení cílových serverů velkým množstvím dotazů. Podle Károlyho byla IP adresa útoku v Rusku a už se k němu i přihlásili ruští hackeři. “Aktuálně zjišťujeme, která hackerská skupina za útokem stojí, a analyzujeme techniku útoku,” uvedl před polednem.

Kolem 16:00 Károly zastupitelům řekl, že první útok se uskutečnil zhruba mezi 09:45 a 11:45 a poté následoval další před 14:00. Magistrát podle něj ještě odpoledne dokončoval finální kontrolu a prověřování všech služeb a systémů. “Zatím to vypadá, že všechny systémy magistrátu jsou funkční,” uvedl. Podle informací magistrátu neunikla žádá data.

Podle primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) se ukázaly dvě věci. “Jednak, že digitální hrozba přicházející z Ruska je reálná a trvalá. A především, že kyberbezpečnost bereme na pražské radnici velmi vážně. Důkazem může být i to, jak rychle se podařilo chod systémů obnovit a že se následný útok podařilo úspěšně eliminovat,” uvedl.

Počet útoků ruských hackerů v Česku se zvýšil od ruského napadení Ukrajiny v únoru loňského roku. V souvislosti s prezidentskými volbami hackeři napadli mimo jiné stránky tehdejšího kandidáta a nynějšího prezidenta Petra Pavla, serveru Hlídač státu nebo ministerstva zahraničí. Nedávno DDoS útoku čelily například i internetové stránky pražské integrované dopravy.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Pražský magistrát kvůli podpoře Ukrajiny napadli ruští hackeři