Ruští hackeři zneužívají slabiny v softwaru české firmy, varují USA

by | Pro 20, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Hackeři pracující pro ruskou rozvědku “globálně” využívají slabého místa v softwaru české firmy JetBrains k útokům na servery, uvádějí ve společném prohlášení americké úřady. Podle oznámení Národní agentury pro bezpečnost (NSA), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a amerického úřadu pro kybernetickou bezpečnost CISA trvají tyto snahy od září. Rusové podle Američanů využívají získaný přístup ke krokům, kterými by si zajistili trvalý přístup do narušených systémů. Firma ve vyjádření poskytnutém ČTK uvedla, že byla o této zranitelnosti informována na začátku letošního roku, a dodala, že ji opravila v aktualizaci programu vydané 18. září.

Americké úřady ve svém prohlášení připomínají dřívější ruskou operaci zaměřenou na software americké společnosti SolarWinds, která podle nich nesla podobné rysy. Hackeři tehdy do hojně využívaného programu implantovali vlastní škodlivý kód, který si následně nic netušící zákazníci nainstalovali do svých systémů v rámci pravidelných aktualizací. Mezi mnoha oběťmi byly v roce 2021 i složky americké vlády.

Nové americké varování se týká programu s názvem TeamCity, který při své práci používají vývojáři softwaru. “Přístup k serveru TeamCity by škodlivým aktérům poskytl přístup ke zdrojovému kódu daného vývojáře… což by škodlivý aktér mohl následně využívat k operacím v dodavatelském řetězci,” píše se v úvodu zprávy.

“Od vydání záplaty naše zákazníky kontaktujeme přímo nebo je prostřednictvím veřejných příspěvků motivujeme k aktualizaci softwaru. Vydali jsme také speciální opravu zabezpečení pro organizace používající starší verze TeamCity, které nemohly upgradovat včas. Kromě toho se zákazníky sdílíme nejlepší bezpečnostní postupy,” sdělil ČTK vedoucí bezpečnosti JetBrains Yaroslav Russkih.

Podle statistik, které má JetBrains k dispozici, v současnosti provozují neopravený software méně než dvě procenta uživatelů. Firma dodala, že chyba zabezpečení se týká pouze místních případů, zatímco cloudová verze ovlivněna nebyla.

Zasaženým organizacím, které zmíněnou aktualizaci okamžitě nepoužily a nepřijaly ani jiná opatření, doporučují američtí vyšetřovatelé, aby počítaly s narušením systémů a zahájily “pátrání po hrozbách”.

NSA, FBI a CISA na hodnocení problému spolupracovaly s polskou vojenskou rozvědkou a britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC). Agentury zatím identifikovaly “omezený počet” obětí a soudí, že ruští hackeři jsou stále v “přípravné fázi své operace”. Po narušení systémů podle nich posilovali svá oprávnění, vytvářeli “zadní vrátka” a prováděli další kroky pro vytvoření dlouhodobého přístupu do daných sítí.

Program TeamCity vývojářům slouží ke kontrole toho, zda jejich zásahy do zdrojového kódu nebudou vyvolávat problémy v dříve vytvořeném softwaru. Podle amerických úřadů a jejich partnerů v Polsku a Británii skrze něj mohou hackeři proniknout do sítí desítek vývojářských společností a následně připravit “těžko odhalitelné” nástroje.

TeamCity byl v médiích skloňován už v roce 2021 v souvislosti s narušením systémů SolarWinds. Hackeři při něm mohli podle některých zdrojů využít právě software od JetBrains, společnost ale jakékoli napojení na rozsáhlé útoky odmítla a nové americké prohlášení jí roli v tomto incidentu nepřipisuje.

JetBrains v roce 2000 založili v Praze tři ruští programátoři, za následujících dvacet let pak firma získala více než 1000 zaměstnanců. Její software v minulosti využívaly i společnosti Google, Hewlett Packard, Samsung, Volkswagen nebo také americká vesmírná agentura NASA.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Ruští hackeři zneužívají slabiny v softwaru české firmy, varují USA