Škodlivé mobilní aplikace do Google Play jsou běžně nabízeny na Darknetu. Prodejce si přijde až na 20.000 dolarů

by | Dub 20, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Experti společnosti Kaspersky analyzovali na Darknetu nabídky prodeje nebezpečných aplikací pro Google Play a zjistili, že škodlivé mobilní aplikace a účty vývojářů pro tuto platformu se prodávají za až 20.000 USD.

Výzkumníci v rámci služby Kaspersky Digital Footprint Intelligence shromáždili příklady z devíti různých fór Darknetu, kde probíhá nákup a prodej zboží a služeb souvisejících se škodlivým softwarem. Zpráva ukazuje, jak se hrozby prodávané na Darknetu dostávají na Google Play, a odhaluje také dostupné nabídky, cenové rozpětí a charakter komunikace a dohod mezi kyberzločinci.

Oficiální obchody s aplikacemi jsou sice aktivně hlídány, moderátorské služby však přesto nedokážou zcela zabránit nahrávání škodlivých aplikací. Každý rok je proto velké množství škodlivých aplikací na Google Play odstraněno až poté, co dojde k infikování obětí. Kyberzločinci se shromažďují na Darknetu – v digitálním podsvětí s vlastními pravidly, tržními cenami i renomovanými zprostředkovatelskými službami pro zajišťování “fair play”, kde nakupují a prodávají škodlivé aplikace pro Google Play a další funkce pro jejich vylepšování, a dokonce i reklamu svých výtvorů.

Stejně jako na legálních fórech pro prodej zboží jsou i na Darknetu různé nabídky pro různé potřeby a zákazníky s různými finančními možnostmi. K publikování škodlivé aplikace potřebují kyberzločinci účet Google Play a program pro nahrání škodlivého kódu (Google Play loader). Vývojářský účet lze koupit levně – za 200 USD, a někdy dokonce jen za 60 USD. Cena loaderů zákeřného softwaru se pohybuje mezi 2.000 a 20.000 USD v závislosti na složitosti malwaru, novosti a míře rozšíření škodlivého kódu a také na dodatečných funkcích.

Nejčastěji se nabízí možnost skrýt distribuovaný malware v rámci aplikací, jako jsou sledovače kryptoměn, finanční programy, skenery QR kódů, nebo dokonce online seznamky. Kyberzločinci také zdůrazňují, kolik stažení má legitimní verze dané aplikace, což znamená, kolik potenciálních obětí může být infikováno při aktualizaci aplikace s přidaným škodlivým kódem. Nejčastěji bývá v nabídkách uvedeno 5.000 a víc stažení.

Za příplatek můžou kyberzločinci upravit kód aplikace pomocí tzv. obfuskace tak, aby se ztížila jeho analýza při kontrole kybernetické bezpečnosti. Mnozí útočníci nabízejí také nákup podpory pro instalace přes reklamy na Googlu, aby nalákali další zájemce a zvýšili počet stažení škodlivé aplikace. Tato podpora stojí v každé zemi jinak. Průměrná cena je 0,50 USD, přičemž nabídky se pohybují od 0,10 až do několika USD. V jedné z objevených nabídek stály nejvíc reklamy pro uživatele z USA a Austrálie – 0,80 USD.

Útočníci nabízejí tři druhy služeb: za podíl z konečného zisku, za pronájem nebo za kompletní nákup účtu nebo škodlivého kódu. Někteří prodejci dokonce pořádají aukce na nákup svého zboží a omezují počet prodávaných položek. Například v jedné z nalezených nabídek byla vyvolávací cena 1.500 USD s příhozy v aukci po 700 USD nebo možnost okamžitého nákup za nejvyšší cenu – 7.000 USD.

Prodejci na Darknetu můžou také nabídnout, že škodlivou aplikaci sami nahrají, takže kupci nemusí používat Google Play přímo, ale přesto můžou získávat na dálku všechna zjištěná data obětí. Může se zdát, že v takovém případě může vývojář kupujícího snadno oklamat, ale mezi prodejci na Darknetu je zvykem, že si zachovávají a udržují „dobrou pověst“, slibují záruky nebo přijímají platby až po splnění podmínek dohody. Pro snížení rizik při uzavírání obchodů se kyberzločinci často uchylují ke službám nestranných zprostředkovatelů, označovaných anglickým termínem “escrow”. Zprostředkování se může stát speciální službou a být podporováno nějakou stínovou platformou nebo třetí stranou, která není zainteresována na výsledcích transakce.

“Škodlivé mobilní aplikace jsou i nadále jednou z hlavních kybernetických hrozeb zaměřených na uživatele – v roce 2022 bylo zjištěno víc než 1,6 milionu mobilních útoků. Zároveň se zvyšuje kvalita řešení kybernetické bezpečnosti, která uživatele před těmito útoky chrání. Na Darknetu jsme našli zprávy od kyberzločinců, kteří si stěžovali, jak je pro ně nyní mnohem těžší nahrát své škodlivé aplikace do oficiálních obchodů. To však také znamená, že nyní budou přicházet s mnohem sofistikovanějšími metodami obcházení bezpečnostních opatření, takže uživatelé by měli zůstat ve střehu a pečlivě kontrolovat, jaké aplikace stahují,” komentuje Alisa Kulishenko, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

Další příklady škodlivých aplikací a služeb pro Google Play prodávaných na Darknetu najdete v kompletní zprávě na webu Securelist.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing AI
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Škodlivé mobilní aplikace do Google Play jsou běžně nabízeny na Darknetu. Prodejce si přijde až na 20.000 dolarů