V roce 2016 tvořila kyberkriminalita v ČR 2 % trestné činnosti, loni 11 %

by | Úno 6, 2024 | Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Kybernetická kriminalita je jednou z nejstrměji rostoucích trestných činností v České republice i jinde ve světě. Zatímco v roce 2016 tvořila zhruba dvě procenta evidovaných trestných činů v Česku, v loňském roce to bylo už 11 procent. Podle odborníků jde ale zhruba o desetinu kybernetických trestných činů, které se v zemi stanou, řekl na tiskové konferenci ke Dni bezpečnějšího internetu ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík.

Loni v Česku policie podle statistik evidovala 19.592 trestných činů spáchaných v kyberprostoru. “Odborníci celkový počet těchto případů odhadují mnohem výš. Tvrdí se, že registrovaná kyberkriminalita je jen desetiprocentní špičkou obrovského ledovce, který se ukrývá pod hladinou dohledu oficiálních orgánů,” řekl Barbořík. Podotkl, že v kyberprostoru se neodehrávají jen podvody, ale také například zneužívání dětí či šíření nenávisti.

Roste podle něj i počet kybernetických útoků. “Vedle klasických útoků čelíme stále více útokům za použití krádeže či zneužití identit, zneužití lidských slabin, ale i tzv. deepfake útoků s využitím umělé inteligence,” uvedl ředitel.

Umělá inteligence má podle něj velký potenciál řadu věcí pro lidi zjednodušit, ale má i řadu rizik, včetně rizik bezpečnostních. “Dá se očekávat, že prostřednictvím umělé inteligence a stále dokonalejších deepfake podvrhů, poroste využívání falešných identit, vytváření podvodných webových stránek, provádění kybernetických útoků, ale i zneužívání politiků, umělců, odborníků a dalších osobností k vytváření dezinformací, kampaní na ovlivňování veřejného mínění, propagandu, ale i destabilizaci vnitřní bezpečnosti,” řekl Barbořík.

Ministerstvo vnitra proto podle něj připravilo leták, který upozorňuje na základní pravidla práce s umělou inteligencí. Technologie není podle Barboříka třeba se bát, je ale nutné dodržovat základní zásady – zodpovědnost, ochranu osobních údajů a bezpečné sdílení informací. Zpracovalo také metodického průvodce pro pracovníky obcí, obecních policií a další cílové skupiny ve školním prostředí, kde pracovníkům mimo jiné přibližuje, jak bojovat proti kyberšikaně nebo kybergroomingu.

Podle Martina Kožíška z CZ.NIC je pozitivní zprávou, že v Česku vzniká velké množství materiálů, které se týkají bezpečnosti na internetu, a to nejen pro děti, ale také například pro seniory. Projekt Safer Internet Centrum, jehož je CZ.NIC součástí, podle něj loni uskutečnil řadu přednášek. Nabídl také školám program na otestování bezpečnosti jejich webových stránek. Podle Kožíška stránky škol nebyly dostatečně zabezpečené. “Žádná škola neprošla s čistým štítem, byly tam školy, kde jsme se dostali k citlivým údajům žáků, k platebním metodám,” upozornil Kožíšek.

Ve spolupráci s policií a mobilními operátory vytvořilo Safer Internet Centrum příručku pro rodiče, kteří kupují svým dětem první mobil. Rodičům přiblíží základní problémy spojené s mobily a jejich bezpečností, poradí jim také jak telefon nastavit. Připravilo knížku pro děti a instagramový kanál.

Na linku STOPonline.cz, jejímž cílem je dlouhodobě zaznamenávat a následně znepřístupňovat nelegální obsah na internetu, loni lidé podle ministerstva vnitra nahlásili 3700 případů nelegálního obsahu. Podle ministerstva počet nahlášených případů meziročně stoupl.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

V roce 2016 tvořila kyberkriminalita v ČR 2 % trestné činnosti, loni 11 %