Weby Českého rozhlasu po čtvrtečním útoku hackerů fungují omezeně

by | Čvn 28, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Weby Českého rozhlasu rozhlas.cz a iROZHLAS.cz po hackerském útoku od čtvrtečního večera fungují v omezeném režimu. Obsahují kompletní textový obsah, ale jen část audia a obrázků, které byly uložené na napadených diskových polích v data centru. Pravděpodobně ransomwarový útok prověřuje policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Pro ČTK to uvedl řekl mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

“Večer 22.6. jsme otevřeli webové stránky rozhlas.cz, iROZHLAS.cz bez médií. V noci jsme zmigrovali zhruba 150.000 obrázků z mujRozhlas, které souvisí s obsahem, na rozhlas.cz. Nyní řešíme možnost migrace dat (audio, obrázky) z jiných zdrojů od partnerů, jako jsou agentury apod., a fotografie z webarchive,” uvedl Hošna.

Technické detaily o způsobu útoku a útočníkovi do doby vyšetření incidentu nemůže rozhlas podle mluvčího komentovat, stejně jako vzniklé škody. “Útok byl tak masivní a rozsáhlý, že návrat k tomu, na co jsou naši čtenáři zvyklí, bude ještě nějaký čas trvat. A upřímně, teď úplně neumím odhadnout, jak dlouho,” uvedl dnes šéfredaktor iROZHLASU Martin Samek v rozhovoru na tomto webu.

Podle Samka šlo o takzvaný ransomwarový útok, kdy škodlivý program zničí nebo zablokuje přístup k datům, které napadne. Většinou pak za jejich zpřístupnění žádá výkupné. O tom se ale Samek nezmínil. NÚKIB přitom zároveň upozorňoval na zvýšené riziko ransomwarových útoků vůči České republice. Úřad v posledních týdnech eviduje v českém kyberprostoru zvýšenou aktivitu kyberzločineckých skupin, které při svých útocích využívají tuto techniku.

NÚKIB podle mluvčího Marka Valy poskytuje Českému rozhlasu maximální podporu při řešení kybernetického incidentu. “Sdílení bližších informací je výhradně v kompetenci dané instituce,” řekl ČTK.

Weby Českého rozhlasu vyřadili hackeři z provozu ve čtvrtek 22.6. kolem 07:00. Útok byl vedený na všechna datová centra, která Český rozhlas pro své webové služby využívá. Útok byl podle zástupců rozhlasu spojený s konferencí o médiích a Ukrajině a měl za cíl zničit webové služby veřejnoprávního média. Útočník pronikl přes systémové služby provozovatele datového centra. Tam poškodil zašifrováním disková pole s médii, zejména obrázky a audio soubory.

Server Lupa.cz uvedl, že hackeři napadli ransomwarem jednoho z dodavatelů rozhlasu, firmu Algotech, která má s ČRo od roku 2022 smlouvu o provozování redakčního systému Drupal, na kterém rozhlasové weby jako iRozhlas.cz nebo Rozhlas.cz běží.

Hackerským útokům v minulosti v souvislosti s konfliktem na Ukrajině čelily i další mediální firmy v Česku. Většinou měly podobu DDoS útoků, kdy hackeři velkým množstvím odesílaných požadavků vyřadili z provozu webové servery.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Weby Českého rozhlasu po čtvrtečním útoku hackerů fungují omezeně