Weby ministerstva vnitra a policie čelily kybernetickému útoku

by | Říj 24, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Weby ministerstva vnitra, policie a pražského letiště byly dnes nedostupné, čelily kybernetickému útoku. Mluvčí vnitra Ondřej Krátoška na dotaz ČTK uvedl, že stránky ministerstva a policie nefungovaly kvůli takzvanému DDoS útoku. Stejný druh útoku zaznamenalo Letiště Praha, na sociální síti X uvedlo, že útok neměl vliv na provoz letiště. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu. Po 10:00 se podařilo weby ministerstva vnitra a policie znovu zprovoznit. Web letiště byl mimo provoz zhruba mezi 11:00 a 12:00. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl serveru Deník N, že jednou z vyšetřovacích verzí je útok ruských hackerů.

“Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme,” napsalo ráno ministerstvo vnitra na síti X. Hasičský záchranný sbor uvedl, že problém s nedostupností webových stránek se týkal i jeho portálu. Dopoledne vnitro uvedlo, že webové stránky jeho úřadu, policie i hasičů jsou už z České republiky dostupné. “Situaci dál intenzivně monitorujeme,” dodalo ministerstvo.

Kvůli hackerskému útoku byly podle serveru iDNES.cz ráno nedostupné také stránky parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy, který dnes hostí Praha. “Předpokládáme, že útok přišel z ruské strany,” řekl serveru mluvčí předsedkyně Poslanecké sněmovny Martin Churavý. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Právě konání summitu mohlo být podle Deníku N záminkou pro útok. “Detaily útoku nyní podrobně zkoumáme, útok z ruské strany a samozřejmě i souvislost se zasedáním krymské platformy jsou jedna z variant, které prošetřujeme,” sdělil serveru Rakušan. V Česku se po loňském zahájení ruského útoku na Ukrajinu opakovaně objevily DDoS útoky na úřady či významné společnosti, ke kterým se následně přihlásily proruské hackerské skupiny.

Také pražské letiště dnes uvedlo, že je pod útokem jeho web a internetová síť. “Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění,” uvedlo letiště v příspěvku na síti.

Útoky hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v září evidoval v Česku 21 kybernetických incidentů, což byl opět nadprůměrný počet. Žádný z nich ale podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými incidenty. Rekordní zůstává březen, kdy NÚKIB evidoval 28 incidentů.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Weby ministerstva vnitra a policie čelily kybernetickému útoku