Kyberzločinci využívají novou techniku Browser-in-the-Browser

by | Kvě 9, 2022 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v březnu evidoval 14 kybernetických incidentů, což odpovídá průměru za posledních 12 měsíců. Neeviduje žádný incident, který by byl prokazatelně spojený s válkou na Ukrajině, jež začala koncem února. Pracovníci úřadu nicméně varovali před novou technikou kyberzločinců nazývanou Browser-in-the-Browser.

Nová technika, která je pro běžného uživatele těžko rozpoznatelná, se podle NÚKIB objevila na kybernetické scéně v minulém měsíci v souvislosti s phishingovými útoky. NÚKIB se s ní v nahlášených incidentech zatím nesetkal, ale jelikož ji útočníci v posledním měsíci používali při útocích na ukrajinské cíle, nelze podle úřadu vyloučit, že se vzhledem k české aktivní podpoře časem objeví i v tuzemsku.

Technikou Browser-in-the-Browser se útočníci snaží odcizit přihlašovací údaje. V běžném případě se uživateli po kliknutí na přihlášení do vybrané aplikace otevře nové okno prohlížeče s polem pro přihlašovací údaje k jeho účtu. V případě Browser-in-the-Browser se ale po kliknutí otevře falešné přihlašovací okno, které imituje podobu a chování prohlížeče. Pokud oběť přihlašovací údaje vyplní, dostane je útočník.

I když nebyl v březnu evidován žádný incident, který by byl prokazatelně spojený s válkou na Ukrajině, situaci úřad stále monitoruje a vyhodnocuje případné kybernetické hrozby.

Březen se z hlediska závažnosti incidentů podobal většině měsíců posledního roku. Žádný incident neměl natolik závažné důsledky, aby mu NÚKIB přiřadil nejvyšší možnou závažnost, většina incidentů byla méně závažného charakteru. Do těch s významnějšími dopady se propsaly především ransomwarové útoky, které omezily fungování napadených subjektů.

Phishingové kampaně, DDoS i ransomware

Pětinu incidentů v březnu podle úřadu činily phishingové kampaně. Jde o podvodnou praktiku za účelem vylákat od uživatele citlivé údaje například formou e-mailu, který se jeví jako zpráva od banky. Pětinu tvořil ransomware, což je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Šest incidentů vyústilo v nedostupnost služeb. Za polovinou z nich stála technická chyba, ne cílený útok. Ve dvou případech pak ovlivnil fungování organizací právě ransomware, který na čas vyřadil napadené systémy z provozu.

Na napadeném stroji dokážou vyděračské viry z rodiny udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun. Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Za poslední nedostupností systémů napadené organizace stál útok typu DDoS (Distributed Denial of Service). DDoS útoky mají vždy stejný scénář: stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: převzato z novinky.cz


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.