Pozor na stále trvající kampaň podvodných vishingových telefonátů z falešné podpory Microsoft

by | Dub 19, 2022 | Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na stále trvající kampaň podvodných vishingových telefonátů.

V uplynulých týdnech NÚKIB detekoval vysoké počty vishingových pokusů a zároveň neočekává, že by se míra volání měla snižovat. Všechny telefonáty v rámci této kampaně jsou charakteristické následujícími body:

  • Číslo je zpravidla zahraniční. Nejčastěji francouzské, německé a belgické.
  • Operátor na lince se vám anglicky (většinou s přízvukem) představí jako zaměstnanec Microsoftu a sdělí vám, že je váš počítač infikován.
  • Pokusí se získat si vaši důvěru pomocí společné kontroly několika hodnot, které lze nalézt na každém windowsovém stroji.
  • Dále se vás pokusí navést ke stažení nástroje pro vzdálený přístup k počítači. Nejčastěji Anydesk, Supremocontrol nebo TeamViewer.
  • V případě, že následujete jeho pokyny a navážete spojení, pokusí se ihned získat údaje o vaší platební kartě. Nejprve z prohlížeče, poté případně přímo z vás.
  • Instruuje vás k potvrzení dvoufázového ověření zaslaných plateb.
  • V některých případech otevře příkazový řádek a začne stahovat předchystaný malware (keylogger).

Nejlepší obranou proti těmto pokusům nadále zůstává informovanost a poučenost lidí, tedy zlepšování schopností tyto pokusy rozpoznat. Identifikujete-li tento podvod, doporučujeme vám volajícího zřetelně odmítnout a hovor zavěsit. Pouhé zavěšení bez komentáře většinou vedlo k opakovaným voláním ze zahraničních čísel v následujících dnech.

Buďte v obraze, čtěte Cyberblog!

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: NÚKIB


Foto: Pixabay

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Co je to Vishing - Informace ze světa IT - […] Vishing pochází z anglického sousloví Voice phishing kdybych to měl říci v češtině, tak je to hlasový phishing. Ve…
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Pozor na stále trvající kampaň podvodných vishingových telefonátů z falešné podpory Microsoft