Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.
Návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti vstupuje do další fáze
Návrh zákona NÚKIB předkládá i se zapracovanými podněty, které obdržel v období od 26. ledna do 12. března 2023 v rámci veřejných konzultací. Široká veřejnost tak měla unikátní příležitost podílet se na tvorbě zákona, který povede ke zvýšení kybernetické bezpečnosti České republiky. Podněty byly nyní zveřejněny v anonymizované podobě na webových stránkách nis2.nukib.cz. Spolu s nimi byl zveřejněn aktuální návrh zákona v podobě, v jaké byl odeslán do meziresortního připomínkového řízení.
Na zmíněných stránkách jsou také 2 nová témata, ve kterých se subjekty dozví, co mají dělat před tím, než bude nový zákon účinný, a jaké jsou předpokládané finanční náklady spojené se splněním bezpečnostních požadavků vyplývajících z NIS2. Jedná se o rozšíření dosavadních 10 témat, která jsou na stránkách k dispozici od jejich vzniku v srpnu 2022 a průběžně dochází k jejich aktualizaci. V nejbližších dnech bude rovněž spuštěna i anglická mutace tohoto webu.
„Veřejné konzultace nám poskytly cennou zpětnou vazbu, jiný pohled na náš prvotní návrh a celou problematiku. Velice si vážím tak hojného zájmu o bezpečnost českého kyberprostoru. Všem zapojeným děkuji nejen za zaslané podněty, ale i za související konstruktivní debatu, která se zcela určitě přenese také do meziresortního připomínkového řízení. Chystaná legislativa je logickým krokem a nezbytnou reakcí na technologický a bezpečnostní vývoj potřebný pro bezpečnost naší země a občanů. Kybernetická bezpečnost se v dnešní době týká nás všech,“ sdělil při této příležitosti ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti reaguje na dynamický vývoj v bezpečnostním prostředí, reflektuje praktické zkušenosti z téměř desetileté práce s aktuálním zákonem a v neposlední řadě je jeho součástí také nová bezpečnostní směrnice EU, výše zmíněná NIS2, a mechanismus prověřování rizikovosti dodavatelů informačních a komunikačních technologií do strategicky významné infrastruktury, tj. přibližně 150 pro stát nejkritičtějších subjektů. V důsledku změn, které přináší směrnice NIS2, dojde v České republice k nárůstu zákonem regulovaných subjektů z nynějších 400 na odhadem více než 6000.
Zdroj: NÚKIB
Foto: Bing
Malware Anatsa pro Android se dočkal přes 150 000 stažení přes Google Play
Bankovní trojský kůň Anatsa se zaměřuje na uživatele v Evropě a infikuje zařízení se systémem Android prostřednictvím malwarových dropperů umístěných na Google Play.
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?
S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí
Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.
4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA
Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.
Jak být anonymnější online
Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.
Nejhorší hacky roku 2023
Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.
0 Comments