Přehledně: Regulované subjekty dle směrnice NIS 2

by | Zář 14, 2022 | Nejnovější, NIS II | 0 comments

Nová směrnice NIS 2 s sebou přináší řadu změn v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nejste si jistí, zda se bude povinnost minimálních bezpečnostních standardů týkat i Vaší společnosti? Napovědět Vám může přehledná infografika v tomto článku.        

Směrnice NIS 2, resp. změny které přináší, se budou týkat nejen organizací které jsou již dnes regulovány podle platného zákona, ale  také široké palety společností, jež spadnou pod zákonný rámec nově a do dnešního dne žádné povinnosti plnit nemusely. Přestože směrnice prochází v současné době intenzivní přípravou a k její transpozici do českého právního řádu teprve dojde, Národní úřad pro informační a kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) spustil informační web, který tuto problematiku přehledně vysvětluje. 

Týká se směrnice NIS 2 i Vaší společnosti?

Směrnice NIS2 nepočítá s tím, že by ukládala povinnosti úplně každému. Vývoj dovedl její tvůrce k tomu, že primárním způsobem stanovení, jestli soukromá nebo veřejná organizace spadá pod regulaci směrnice, je současné naplnění následujících dvou pravidel:

  • organizace poskytuje alespoň jednu službu uvedenou v přílohách směrnice, a zároveň
  • je středním nebo velkým podnikem, tedy zaměstnává 50 a více zaměstnanců, nebo dosahuje ročního obratu nebo bilanční sumy roční rozvahy alespoň 10 milionů EUR (zhruba 250 milionů CZK).

Kdo přesně bude pod novou regulaci kybernetické bezpečnosti v České republice patřit, není do doby účinnosti novelizace zákona o kybernetické bezpečnosti možné s jistotou říci. Přesto je možné se pokusit alespoň typově tyto organizace identifikovat. Lepší představu proto získáte v následující infografice:

Zdroj: NÚKIB

Řadu dalších informací týkajících se směrnice NIS 2 naleznete na webových stránkách NÚKIB.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: NÚKIB


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.