Rada EU schválila závěry k posílení bezpečnosti dodavatelských řetězců informačních a komunikačních technologií

by | Říj 18, 2022 | Nejnovější, NIS II | 0 comments

Téma posilování bezpečnosti dodavatelského řetězce informačních a komunikačních technologií (ICT) představuje jednu z priorit Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), a potažmo České republiky, pro předsednictví v Radě EU. Včerejším schválením závěrů Rady se na významnosti tohoto tématu shodly všechny členské státy EU. V návaznosti na závěry, které na půdě Rady EU iniciovali a dojednali zástupci NÚKIB, budou nyní podniknuty kroky k posílení bezpečnosti dodavatelských řetězců ICT v celé Unii.

V současné geopolitické krizi spojené s válkou na Ukrajině se ukazuje, jak závažné důsledky mohou mít strategické závislosti unijních států na fosilních palivech pocházejících ze třetích států, jako je Ruská federace. Jednomyslným odsouhlasením závěrů se unijní státy shodly na potřebě se v budoucnu vyhnout podobným závažným strategickým závislostem ve vztahu k ICT, které budou tvořit pomyslnou digitální páteř naší společnosti. „Jedná se o velký úspěch našeho Úřadu, potažmo naší republiky v rámci českého předsednictví v Radě EU. Jsme rádi, že celá Unie vnímá potřebu poučit se z aktuální situace a že jako celek chceme jednotně pracovat na naší kybernetické bezpečnosti,“ řekl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. 

Jak odhalily zkušenosti s incidenty jako Solarwinds nebo NotPetya, kybernetické útoky skrze dodavatelský řetězec mohou mít rozsáhlý negativní dopad na naši společnost a ekonomiku. Lze předpokládat, že výskyt podobných útoků se s velkou pravděpodobností bude v budoucnu zvyšovat. Tuto rostoucí hrozbu je nutné aktivně řešit a být na ní připraveni, a to nejen na národní, ale i evropské úrovni. Závěry proto přichází ruku v ruce s celou řadou opatření, jak se této hrozbě jednotně spolu s ostatními členskými státy EU postavit.

Mezi konkrétní kroky patří například vytvoření ICT Toolboxu, inspirovaného 5G Toolboxem, vypracování metodických vodítek k tomu, jak zahrnout kyberbezpečnostní aspekty do procesu zadávání veřejných zakázek, dále pak vytvoření souboru obecných opatření ke snížení kritických rizik dodavatelských řetězců ICT nebo zhodnocení možnosti financování náhrady nedůvěryhodných technologií s vysokou mírou rizika.

O závěrech jednání Rady EU se můžete dočíst také zde: https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2022/10/17/the-council-agrees-to-strengthen-the-security-of-ict-supply-chains/

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: NÚKIB


Foto: Unsplash

0 Comments
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Rada EU schválila závěry k posílení bezpečnosti dodavatelských řetězců informačních a komunikačních technologií