7. února je den bezpečnějšího internetu! Zkuste štěstí v kvízu a vyhrajte nový Xbox

by | Úno 7, 2023 | Nejnovější | 0 comments

V úterý 7. února 2023 si již po dvacáté připomínáme Den bezpečnějšího internetu. Na podporu vzdělávaní a povědomí o důležitosti zajištění kybernetické bezpečnosti nás všech posledních deset let připravuje projekt Kraje pro bezpečný internet desítky vzdělávacích videospotů, e-learningových lekcí nebo pracovních listů. Všechny materiály jsou určeny pro děti, rodiče, seniory i učitele zdarma.
Novinka 2023: Podcasty

V letošním roce projekt KPBI představuje novinku – Podcasty o kyberbezpečnosti. Desetidílný seriál, kterým provází moderátor Lukáš Venclík, se věnuje tématům, jako je současný stav kyberkriminality v ČR, vliv počítačových her na děti, podvody na elektronickém bankovnictví, etický hacking nebo danění výdělků z kyberaktivit. V podcastech vystoupí přední odborníci, kteří se daným tématům denně věnují. Podcasty jsou dostupné v klasických podcastových aplikacích.

Soutěžní kvíz

Každoroční součástí projektových aktivit je také vzdělávací kvíz pro žáky a studenty základních a středních škol. Ti se do kvízu mohou zapojit až do 28. února 2023. Kvíz je dostupný na webu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Soutěžící si ve 20 náhodně vygenerovaných otázkách vyzkouší své znalosti o bezpečném chování na internetu. Před samotným kvízem doporučujeme načerpat informace v již zmiňovaných videospoteche-learningových lekcích nebo podcastech. Kdo v tomto kvízu uspěje, může si zkusit i Kvíz PLUS, který je určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti. Odbornými garanty a hlavními partnery soutěžního kvízu jsou i letos technologicke společnosti Microsoft a Gordic. Vítězové se tak mohou těšit na výhry v podobě xboxu, tabletů nebo fitness náramků.

Partneři

Partnerem projektu je již 10 let společnost Microsoft. Jedna z největších technologických společností na světě poskytuje své služby a produkty lidem, firmám, institucím a vládním organizacím na všech kontinentech. Zajištění kybernetické bezpečnosti je tak pro její podnikání klíčové. Microsoft proto podporuje přístup “Nulové důvěry” (Zero Trust), který v kybernetické bezpečnosti kombinuje uživatele, procesy a technologická řešení, aby se snížilo riziko narušení provozu, finančních ztrát a poškození reputace kvůli útoku. Věděli jste, že společnost Microsoft každý týden zablokuje 710 milionů phishingových e-mailů?

Projekt KPBI

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR. V rámci svých aktivit také úzce spolupracuje s Policií ČR. Vedoucím krajem projektu je Kraj Vysočina. Projekt chce zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Projekt KPBI nabízí kromě e-learningových kurzů pro žáky, učitele, rodiče, veřejnost, sociální pracovníky a policisty také videospoty a pracovní listy pro různorodé cílové skupiny, včetně seniorů.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

7. února je den bezpečnějšího internetu! Zkuste štěstí v kvízu a vyhrajte nový Xbox