Vláda schválila Národní plán výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti do roku 2025

by | Kvě 16, 2022 | Nejnovější | 0 comments

Národní plán výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti navazuje na Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky, přičemž reaguje na potřebu koordinace výzkumných a rozvojových aktivit a témat v dynamicky se vyvíjející kybernetické a informační bezpečnosti, v kritické informační infrastruktuře, utajovaných informacích a kryptografické ochraně.

Dokument stanovuje tři strategické cíle k naplnění zmíněných potřeb. Pozornost je primárně zaměřena na rozvoj klíčových výzkumných schopností státu a na prioritizaci výzkumných oblastí s ohledem na jejich bezpečnostní přínos. Definuje také konkrétní opatření, která mají stimulovat výzkumné prostředí v České republice, rozvíjet kooperaci na mezinárodní úrovni, a zároveň prohlubovat a posilovat spolupráci a koordinaci výzkumu mezi akademickou, soukromou a veřejnou sférou.

Mezi opatření Národního plánu patří mimo jiné zřízení Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti a rozvoj procesu sledování nových trendů v daných oblastech. Prioritní výzkumné oblasti a výzkumná témata jsou následující:

  • umělá inteligence a bezpečnost
  • kryptografie a kvantové technologie
  • Bezpečný hardware, software a bezpečnost dodavatelského řetězce
  • Vzdělávání a rozvoj schopností
  • Bezpečnostní politika a krizové řízení
  • Ochrana osobních údajů a možnosti elektronického dokazování

Tento národní plán vznikal v úzké spolupráci se subjekty veřejné, akademické a podnikatelské sféry s cílem zajistit co nejširší shodu nad obsahem dokumentu.

Celý dokument je dostupný ZDE.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: NÚKIB


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Vláda schválila Národní plán výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti do roku 2025