„Většina útoků dosáhla vrcholu v rozmezí 50-70 milionů požadavků za sekundu (RPS), přičemž největší přesáhl 71 milionů,“ uvedla společnost a označila tento pokus za “hypervolumetrický” útok typu DDoS. Jedná se také o doposud největší zaznamenaný útok typu HTTP DDoS, který je o více než 35 % vyšší než předchozí rozsáhlý útok DDoS s frekvencí okolo 46 milionů RPS, jež zaregistroval Google Cloud v červnu 2022.
Společnost Cloudflare dále uvedla, že útoky pocházely z botnetu zahrnujícího více než 30 000 IP adres, náležících celé řadě poskytovatelů cloudových služeb. Cílem hackerů se tentokrát staly webové stránky patřící populárnímu poskytovateli počítačových her, dále společnost zabývající se obchodem s kryptoměnami, poskytovatelé hostingu nebo také platformy cloud computingu.
Útoky DDoS tohoto typu jsou navrženy tak, aby na cílovou webovou stránku vyslaly doslova tsunami požadavků http. Jde přitom obvykle o řádově mnohonásobně vyšší počet požadavků, než jaký je webová stránka schopna kapacitně zvládnout. Cíl je jednoduchý, stránku záplavou požadavků přetížit a tím ji také znepřístupnit. „Při takto vysokém množství požadavků zkrátka není daný server webové stránky schopen pojmout veškeré příchozí požadavky útoku, a to ještě v kombinaci s běžnými požadavky standardních uživatelů. Běžní návštěvníci napadené stránky útok pocítí jako zpoždění načítání webových stránek, timeouty a nakonec se nebudou moci k požadované webové stránce vůbec připojit”, vysvětluje společnost Cloudflare.
Zvyšující se síla kybernetických útoků přichází přirozeně ruku v ruce s velikostí, sofistikovaností a sílící četností útoků DDoS, přičemž analytici Cloudflare dále během posledního čtvrtletí roku 2022 zaznamenali meziroční nárůst útoků typu HTTP DDoS o 79 %. Navíc, počet volumetrických útoků trvajících déle než tři hodiny vzrostl o 87 % ve srovnání s předchozím tříměsíčním obdobím.
Útoky DDoS se také ukazují být stále lukrativnějším prostředkem pro zločinecké aktéry, kteří získávají nezákonné příjmy tím, že od svých obětí požadují výkupné – obvykle ve formě kryptoměn. Mezi hlavní často napadaná odvětví patří zejména letectví, vzdělávání, herní průmysl, pohostinství nebo telekomunikace. Mezi nejčastěji napadanými zeměmi během čtvrtého kvartálu 2022 pak můžeme najít např. Litvu, Finsko, Singapur, Tchaj-wan, Belgii, Kostariku, Spojené arabské emiráty, Jižní Koreu, Turecko, Gruzii, Belize nebo San Marino.
0 Comments